От серията „Финанси за нефинансисти“: Станете директор на своето финансово благополучие

От серията „Финанси за нефинансисти“: Станете директор на своето финансово благополучие
  • Календар икона 28 април 2016
  • Око икона 3497

Направете си управителен съвет на личните финанси и вземайте умни решения за парите си

Боли ни зъб – отиваме на зъболекар, чупи се колата – в автосервиз, наводнение в къщи – на помощ е водопроводчикът, купуваме дом – с брокер и нотариус. Защо тогава за едно толкова сериозно и отговорно дело като управлението на личните финанси обичайно разчитаме само на себе си?

Всеизвестен факт е, че ние, българите, разбираме едновременно от доста неща – футбол, политика, реклами и какво ли още не. Футболът ни – зле, политиката – не питай, рекламите – на мен не ми влияят, казваме, но ще си купя талон от лотарията , може да ми излезе късметът днес…

Какво ще кажете вместо всичко това просто да станете директор? На какво? На личното си финансово благополучие.

За целта изберете и си назначете собствен борд на директорите или управителен съвет на личното богатство и го оглавете. Задачата на този борд ще е да ви помага, за да вземате най-добрите за вас финансови решения.

Обсъждайте с членовете на борда плановете си за инвестиции, ползването на кредити, по-големи покупки като кола, апартамент, пътувания, образование и т.н. Няколко умни глави мислят по-добре от една.

Професионални експерти и компетентни близки

Включете в борда на директорите на личното си богатство между три и пет души. Сред тях трябва да има професионални експерти, например личния ви банкер, както и компетентни близки или приятели. Понятието за компетентност е силно субективно и относително. В общия случай е валидна максимата, която главният изпълнителен директор на „УниКредит Булбанк” Левон Хампарцумян сподели на среща със студенти и тя е, че „човек, който прави 100 или 200 долара на месец, едва ли ще знае как се прави милион.“

Добре е хората, които включите в своя съвет на директорите, да ги е грижа за вас. Освен близки роднини и приятели, това могат да са независими експерти, които също имат интерес да сте успешна личност. Един пример: над един милион души са клиенти на най-голямата българска банка – „УниКредит Булбанк”. Те могат да са сигурни, че банкерът им има огромен интерес да им помага във вземането на добри финансови решения и да бъде техен дългосрочен доверен консултант. Колкото по-успешни и богати ставате, толкова повече бизнес ще правите и с банката. Не струва абсолютно нищо да отидете в който и да било клон, да си направите среща и да разговаряте с професионалист за финансовите си потребности. Поради всички тези причини имате достатъчно основание да не пропускате този важен член в борда на директорите на личните ви финанси.

„Личният ви банкер ще ви помогне да направите разликата между емоционалното: искам този апартамент/кола/ваканция веднага, не мога да гледам европейското на по-малък телевизор от съседа Марчев и други подобни, и рационалното: ще мога ли да се наслаждавам на покупката дълго време, без да изпитвам притеснение с вноските при връщането на заема“, коментира наскоро Цветанка Минчева, директор „Банкиране на дребно“ в „УниКредит Булбанк”.

За останалите членове на съвета на директорите на личното си финансово благополучие изберете хора, които познавате добре. Добре е да сте сигурни, че притежават познанията и опита и няма да ви подведат волно или неволно. „Компетенции“, придобити в социалните мрежи и от вида „една жена каза“, е добре да се избягват.

Най-доброто, което можете да направите за себе си, е да сложите в борда си успели, умни и кадърни хора, които почтено са достигнали задоволителното според вас ниво на лично богатство.

Направете си план и се срещайте заедно или поотделно с членовете на управителния съвет на вашето лично богатство поне веднъж на всеки два-три месеца. Когато е нужно, и по-често. Споделяйте дори дългосрочните планове и преглеждайте докъде сте стигнали с изпълнението им.

Виртуални членове на борда на директорите

Коректен финансов съветник може да бъде и виртуален помощник от типа на „Твоят финансов съветник“ – www.yourfinancialadvisor.bg. В него човек може да избере една от девет категории, в които има нужда от консултация – спестявания, инвестиции, пътуване, здраве, автомобили и т.н. След попълване на кратък въпросник съветникът излиза с предложение. Можете да го получите по електронна поща или да си уговорите среща в банката.

Два начина да станем богати

Има само два начина да станем по-богати – да намалим разходите си или да увеличим приходите. Вторият начин е за предпочитане и дава повече възможности. Най-разпространеният съвет за подобряване на финансовото състояние е, че доброто управление на парите започва с това да разберем какво влиза, какво излиза и какво остава в личната хазна всеки месец. Като се стигне до числата обаче, този съвет работи точно толкова ефективно, колкото и предупрежденията върху кутиите за цигари. Много хора просто не обичат цифрите и мисълта за бюджет ги изнервя. Какво остава за планиране на финансите в дългосрочен план. В такъв случай на помощ винаги може да се притече на помощ бордът на директорите на личното финансово благосъстояние. Изберете вашия борд на съветниците, споделете с избраните и започвайте да планирате успеха!

Синдром на математическата тревожност

Ако изпитвате искрена неприязън към сметки, бюджети и изчисления, не сте сами. В отделни случаи може да става дума за синдром на математическа тревожност. Този синдром е получил статут дори на отделно психологическо разстройство през 1972 година. За много хора математиката и боравенето с цифри и формули е толкова далечна планета, че дори скàлата, по която се измерва сериозността на синдрома, се казва МАРС (от Mathematics Anxiety Rating Scale).

Ако смятате, че сте на МАРС по отношение на математиката и финансите, е напълно възможно да предадете това чувство и на децата си с реплика от рода на „Как само го мразех този предмет в училище!“. При късмет страхът от математика се лекува ефективно с един вдъхновяващ учител (благодаря ви, г-н Николов , от Математическата гимназия в Плевен).

„Финанси за нефинансисти“ серия от публикации с практични и лесни за изпълнение съвети на банката за разумно управление на личните финанси, част национална програма на УниКредит Булбанк за прозрачност и достъпност на финансовото познание. Още от рубриката:

Тайните на тънката талия и дебелия портфейл

Дума с две букви, която ни пречи да забогатеем

Лесни решения за чести грешки в управлението на парите


Виктория Блажева

Директор „Стратегия и бизнес“

Виктория В. Блажева е първи вицепрезидент, директор „Стратегия и бизнес“ в УниКредит Булбанк. Отговаря и за прилагането на ESG стратегията като част от бизнеса и дейността на компанията. Преди това ръководи комуникациите на банката над 10 години. Виктория има MBA от Warwick Business School. В момента прави магистратура по отговорно и устойчиво управление в Софийския университет. Завършила е програмата „Кръгова икономика и стратегии за устойчивост“ на Judge Business School , програмата „Устойчиви бизнес стратегии“,  на HBS Online и др.

Wjlj/EbwjepwbAVojDsfejuHspvq/Ch

Вижте всички статии от Виктория Блажева


Последвайте ни в социалните мрежи

Пишете ни