Финансова дисциплина сред децата: Съвети и методи

Финансова дисциплина сред децата: Съвети и методи

Съвременният свят предлага богат достъп до информация и свобода, които не винаги насърчават необходимите ограничения и норми, които родителите се стремят да възпитават у децата си. Бързо развиващата се среда на стоки и услуги затруднява въздържането от закупуването на поредната играчка, за която детето настоява. Тези навици, обаче, влияят и на разбирането на подрастващите за това как да управляват средствата си.

Започват да изникват въпроси като дали прилагате добри методи, с които да учите детето си да уважава парите и да разграничава стойностната покупка  от импулсивната? Това е въпрос с много отговори от тест, който никой не проверява. Няма едно конкретно решение, няма правилен подход. Всичко е въпрос на преценка, възпитание и колко силно можем да стискаме палци. 

В следващите редове ще разгледаме няколко метода, които могат да ви помогнат да изградите финансова отговорност във вашето дете. 

1. Джобни пари

Повечето родители залагат на сигурно и определят точна сума джобни пари за детето си на определен период. Това е добре познат метод, който учи децата как да ценят стойността на парите. По този начин то се научава как да разпределя заложената сума, да бъде внимателно с разходите си и да преценява какво може да си позволи, така че да не остане с празни ръце (или джобове). Въпреки положителните качества на този подход, то той би бил безполезен, ако не сте изградили  добри навици и разбирания на децата ви, посредством несъзнателните покупателни действия като родители.

2. Заплащане срещу положен труд

Често срещан опит от родителите да научат децата си на финансова дисциплина е да извършват домашните си задължения срещу парично възнаграждение. Този подход бихме го нарекли „С един куршум – два заека“, тъй като той не само стимулира децата да полагат грижа за дома, но и им помага да осъзнаят стойността на труда. Дали полученото заплащане ще бъде бонус към дневните средства на детето или основната сума, с която то разполага, зависи от преценката на родителите.             

3. Изплащане на месечни разходи

Подобен метод, но под формата на разход вместо на доход, е изискването към децата да плащат “сметки” за ток, вода или дори “наем”. Въпреки че по този начин родителите намаляват сумата на джобните, този подход също крие ценен житейски урок  - детето свиква с идеята, че част от парите му  ще трябва да заделя за сметки и данъци, което го подготвя за реалността, но в един по-късен етап от живота му.

4. Без лимит на средствата

Въпреки горепосочените съвети, някои родители избират да не ограничават джобните на детето си. Същността на подхода тук е възрастният да преценя колко средства са нужни на подрастващия. Липсата на ограничение създава чувство за доверие у детето към родителя и насърчава откровеността му при необходимост от допълнителни средства. Подходът крие и негативна черта, тъй като не развива разбирането на детето, че парите се печелят с труд, което е основна част в създаването на финансова дисциплина

💳 При всички изброени съвети се наблюдава един общ проблем – родителят не може да следи непрекъснато за какво детето харчи парите си. Но не се безпокойте. В ерата на дигитализацията, дебитните карти за деца на УниКредит Булбанк MasterCard Kids и за непълнолетни MasterCard Teens, предлагат полезно решение – лимит и известия до родителя за всяка изразходена сума.

След като разгледахме различните методи за възпитаване на финансови навици у децата, можем да обобщим, че няма универсална формула за успех. Това, което може да твърдим със сигурност е, че като във всеки друг аспект при създаването на навици на децата, и тук е необходимо търпение и приемане на негативите и позитивите по пътя към изграждането на финансовата грамотност. 

 

⭐ Статията е написана от Андрея Бакалова, практикант в екип "Връзки с обществеността и комуникации". Тя печели възможността да се обучава в УниКредит Булбанк след успешно участие в националния конкурс "Моята паричка", който банката подкрепя.


Андрея Бакалова

Връзки с обществеността и комуникации

Практикант

Вижте всички статии от Андрея Бакалова


Последвайте ни в социалните мрежи

Пишете ни