ESG ден на УниКредит – социалното въздействие и устойчивостта в бизнеса като ключова част от абревиатурата ESG

ESG ден на УниКредит – социалното въздействие и устойчивостта в бизнеса като ключова част от абревиатурата ESG
  • Календар икона 26 ноември 2024
  • Око икона 539

За втора поредна година УниКредит организира своя специален ден, посветен на ESG, а темата на събитието бе „Бъдеще, изпълнено с предизвикателства: да начертаем пътя напред“. То успя да обедини  максимално много ключови участници – клиенти, партньори и служители на банката около важните теми, и бе излъчено на живо от Милано едновременно в 13 страни и на 5 езика. Втората част на събитието се проведе локално за всяка страна, като в България домакин беше Международният център на УниКредит Булбанк.

Фиона Мелроуз, директор „Стратегия и ESG“ и Росела Иорио, Ръководител на ESG Service Excellence на УниКредит приветстваха участниците в първия панел, посветен на социалната дилема как климатичните промени и новите технологии влияят върху обществото. След това последва панелът „Играта ‘Zero-sum’ – Как да постигнем устойчивост“ и обръщение на  Главния изпълнителен директор на УниКредит Андреа Орчел. Панелът „Пътят напред: От отговорност към действия“ бе финал на сутрешната сесия.

У нас събитието в Международния център бе открито от Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк, която подчерта важността на социалната отговорност в контекста на нарастващите регулации и нови предизвикателства.

„Всички знаем, че ESG не е нова тема и тя става все по-актуална с навлизащите регулации. В последните години фокусът в публичното пространство бе основно върху компонента “E“ – околната среда, затова на днешното събитие решихме да представим социалната част, която отговаря на “S”,“ заяви Цветанка Минчева.

На събитието Андреа Тониети, директор „Хора и култура“, сподели своето виждане за значението на човешкия капитал в организацията. „За  организация с дългогодишен опит с мащаба на УниКредит сме достигнали до вярването, че най-ценният ресурс са хората. Основните качества, които най-добрите профисионалисти трябва да имат са желание за учене през целия живот, увереност в собствените способности и воля за развитие и промяна.“

Биляна Младенова-Милева, Мениджър ESG Стратегия на УниКредит Булбанк, добави още важни акценти: „На първо място, за да бъде една организация устойчива тя трябва да е изградила своята вътрешна ценностна система и отношение към местните общности. УниКредит Булбанк може да се похвали с голям брой инициативи, в които се развива отвътре, но има изключително много инициативи на банката, в които наши колеги участват като доброволци“.

Тя представи и новата програма Skills for Transitions, насочена към студенти и служители на малки и средни компании. Програмата за студенти е на английски език, дистанционно, напълно безплатно и в сътрудничеството с POLIMI University. Програмата за служители на малки и средни компании се предоставя през дигитална платформа, на български език, напълно безвъзмездно в сътрудничество с Accenture и UniCredit.

Повече информация относно програмата за студенти можете да намерите тук. Достъп до платформата за обучение на компании можете да намерите тук.

Климентина Рашева управляващ партньор на EY Denkshatt внесе повече яснота относно регулаторната рамка в частта S. „Когато искате да разберете, отчетете, комуникиране ефекта от даден проект, посветен на хората от компанията Ви или обществени групи, търсете какво тя е променила, а не, например, колко са часовете проведени обучения или парите, дадени за нещо.“

Екатерина Анчева, директор Връзки с обществеността на УниКредит се спря на дейностите на Фондация УниКредит, които оставят дългосрочна обществена следа.

„Най-силен фокус в социалната част от ESG политиката си, УниКредит Булбанк поставя върху образователните проекти и инициативи. Благодарение на ангажираността на колегите и с подкрепата на Фондация УниКредит в страната в последните три години бяха реализирани мащабни проекти, които имат за цел повече деца да имат достъп до образование и по-добри възможности за развитие“, сподели Екатерина Анчева.

Пример за това са глобалните партньорства с Teach for All и Джуниър Ачийвмънт, в които България е включена, както и проектите на Фондация Арете за насърчаване на възможности за високи постижения в образованието на ученици от ромски произход и проекта „По-успешни по математика с Кан Академия в прогимназия“ заедно със Сдружение „Образование без раници“.

Образователни проекти от България могат да кандидатстват за финансиране от фондация УниКредит в платформата Edu Fund тук: https://edufundplatform.apply-idea360.com/

Своята вдъхновяваща история разказа Станимира Димитрова, която е социален преприемач, основател на Eyes Open и „Шоколадовата фабрика на Станимира“. Тя акцентира на значимостта на включването на хора с различни възможности в пазара на труда и добавената стойност, която този процес носи за изграждането на по-зряло общество. 


Последвайте ни в социалните мрежи

Пишете ни