SeeNext разговаря с Биляна Младенова – Милева, мениджър ESG Стратегия в УниКредит Булбанк, относно ангажимента на кредиторите към зеления преход. Биляна е назначена за мениджър ESG Стратегия през март 2023 г. и има богат опит от повече от 20 години във финансовия сектор в България. От 2016 г. до 2023 г. е била ръководител на отдел Корпоративно кредитно управление и ръководител на отдел Корпоративно развитие и управление на продажбите в една от големите търговски банки на местния пазар. Също така е магистър по специалност Международни икономически отношения от УНСС – София.
Как УниКредит подхожда към своята роля в подкрепа на прехода към зелена икономика, както за намаляване на собствения си екологичен отпечатък, така и за финансиране на проекти, свързани с устойчивото развитие, в цяла Европа?
Финансовите институции имат значителен отпечатък чрез своя кредитен портфейл и водеща роля в подкрепата и финансирането на прехода. Вече стигнахме до етапа, в който въпросът не е защо, а как да го направим и да вземем мерки.
УниКредит се ангажира в прехода към нулеви нетни емисии, като се стреми да намали преките и непреките въздействия върху околната среда, като същевременно подкрепя прехода към зелена икономика на Европа. В този контекст през октомври 2021 г. УниКредит се присъедини към Net Zero Banking Alliance (NZBA), като целта беше нулево нетно потребление чрез собствени емисии до 2030 г. и от финансираните емисии за конкретни сектори с най-висок въглероден отпечатък до 2050 г. Ние, като организация, също имаме ясна стратегия как да постигнем целите си. Тази година УниКредит Булбанк подписа договор за закупуване на 75% зелена енергия за оперативната работа на всички наши офиси, което възлиза на годишна доставка от 7000 MWh. Инсталирахме слънчеви панели на покрива на една от нашите централни сгради и достигнахме производство от 23 MWh от началото на годината. Подменяме автопарка и редуцирахме пластмасата от двете централни сгради. В съответствие с ангажимента на Net Zero Banking Alliance (NZBA), УниКредит Груп представи междинни цели за 2030 г. за секторите с най-високи емисии на въглерод в нашия портфейл. Освен това, УниКредит публикува встъпителния план за преход към нулеви нетни емисии и мониторинг на напредъка по обявените секторни цели. Планът за преход илюстрира как превръщаме нашите ангажименти в действия, правим нашите цели оперативни и гарантираме всички съответни функции на банката да могат да допринесат за това.
Какви конкретни финансови решения предлага УниКредит Булбанк, за да помогне клиентите да подобрят профилите си за устойчивост и как тези решения насърчават екологосъобразните инвестиции?
Вече сме предоставили множество решения – финансиране на проекти, свързани с устойчивото развитие, всякакъв вид финансови инструменти и/или облекчени условия (като кредити, облигации в някои от страните, револвиращи кредити, програми за оборотен капитал). Едно от интересните решения са Sustainability-linked кредитите, базирани на Принципите за Sustainability-linked кредити, свързани с устойчивост (SLLP) на Асоциацията на кредитните пазари (АКП). Целта на тези транзакции е да се определят ключови показатели за ефективност (KPI) и цели за устойчивост на ефективността (SPT), чрез които може да се измери подобряването на профила на устойчивост на клиента. KPI трябва да са подходящи за сектора, амбициозни и добре дефинирани, и при постигането им клиентите да получават стимул. Освен това се фокусираме върху предоставянето на гаранционни програми – добре познати финансови инструменти и възможни решения за институционална финансова подкрепа за малки и средни компании. УниКредит Булбанк има дългогодишни експертни познания, експертен екип, добре изградени вътрешни процеси, водещи до бързо консултиране и структуриране на сделките. Наскоро УниКредит Булбанк разшири финансирането си за проекти, свързани с устойчивото развитие, с гаранционни програми, които са изцяло фокусирани върху екологосъобразните инвестиции, като например Invest EU.
Как УниКредит Булбанк се включва в международните усилия за справяне с предизвикателствата на финансирането в областта на климата и каква роля вижда банката в напредването на решенията за нулеви нетни емисии, особено в региона на Югоизточна Европа?
Тази година ние сме единствената търговска банка от България, която взе участие на 29-та Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (COP29), която събра лидери от правителства, бизнеса и гражданското общество, за да обсъдят конкретни решения на един от най-съществените проблеми на нашето време Основният фокус на COP29 беше върху финансите, тъй като трилиони долари са необходими на държавите, за да намалят драстично емисиите на парникови газове и да защитят живота и поминъка от влошаващите се въздействия от изменението на климата. УниКредит Булбанк взе участие в дискусионен панел за многостранния подход към финансирането в областта на климата и ключовата на банките . С участието на Борислав Бангеев, Директор Корпоративно банкиране и член на Управителния съвет на УниКредит Булбанк, ние рамкирахме и хвърлихме светлина върху общите и структурни предизвикателства при финансирането на нулеви нетни емисии в индустриите и страните в региона на ЦИЕ.
Има ли инициативи, които предприемате, за да подкрепите малкия и среден бизнес и бъдещите професионалисти в придобиването на уменията, необходими за преход към устойчиво развитие?
Освен предлаганите от нас финансови решения, УниКредит разработи специално обучение за служители на малкия и среден бизнес – умения за прехода към технологии с ниски нива на въглеродни емисии (Skills for Transition). Програмата е разработена, за да ги подготви с основните регулаторни изисквания първоначално в секторите на селското стопанство, строителството и транспорта, с налични материали и за други сектори. Обучението включва и информация за климатичните промени, биоразнообразието, кръговата икономика, новите технологии и внедряването на изкуствен интелект. Преведено е на български и е достъпно чрез дигитална платформа. Съвсем скоро ще публикуваме информация как компаниите, клиенти на УниКредит, да се регистрират и да се възползват от това напълно безплатно. Освен това програмата се фокусира и върху студенти с първоначален образователен курс и магистърска програма, и е създадена от италианското висше училище за мениджмънт POLIMI, за да може следващото поколение да получи ценни знания за устойчивостта.