Нагоре икона Бутон за връщане към началото

Банките и институционалните инвеститори трябва да работят заедно за повече инфраструктурни проекти

Новини

Ролята на банките ще остане първостепенна при финансирането на инфраструктурни проекти в развиващите се пазари, тъй като все още в голяма част от страните капиталовите пазари не са добре развити и липсват средства за реализиране на дългосрочни проекти. Интересът на институционалните инвеститори към подобни проекти може да бъде привлечен и те ще започнат да играят по-значима роля в икономиката, ако страните в Централна и Източна Европа си „напишат домашното“ и осигурят прозрачност и последователност в регулативната среда. Около тази теза се обединиха участниците в дискусионния панел, посветен на нарастващата роля на институционалните инвеститори, в рамките на Годишната среща на Европейската банка за възстановяване и развитие, която приключва днес във Варшава.

„Вярвам, че в следващите години институционалните инвеститори ще проявят интерес и ще стават все по-активни във финансирането на проекти в региона на Централна и Източна Европа, като това ще става в сътрудничество с банките. Групи като УниКредит , които познават добре икономиките на страните, в които оперират чрез местните банки, могат да са много добри партньори на институционалните инвеститори“, каза Джани Папа, директор на УниКредит за Централна и Източна Европа.

Той посочи, че в голяма част от страните, в които УниКредит присъства, капиталовите пазари не са добре развити и съответно не могат да се използват като източник на финансиране на така необходимите инфраструктурни проекти. „Освен това, заради рейтинговите оценки на тези държави, често институционалните инвеститори се въздържат от навлизане в тях“, посочи Папа. Според директора на УниКредит страните трябва да работят активно за изграждане на по-голяма ангажираност на институционалните инвеститори и превръщането им от „портфолио инвеститори в структурни инвеститори с дългосрочен хоризонт“.

„Развиващите се страни трябва да разберат, че по света има много възможности, много добри проекти, които се конкурират за финансиране. За една държава нейният проект е най-важен, но за инвеститорите той е един от много“, посочи Папа.

Това твърдение подкрепи и друг от участниците в дискусията – Дани Труел, главен инвестиционен директор на доверителния фонд Wellcome. Той посочи, че за институционалните инвеститори са изключително важни две условия – да има ясна последователност кой проект е следващият, който трябва да бъде изграден, и устойчива и предсказуема регулативна среда.

Участниците в дискусията посочиха Канада и Австралия като успешни примери за ангажиране на институционални инвеститори при изграждане на инфраструктурни проекти. „В тези страни средствата от пенсионните фондове и застрахователните компании се използват изключително активно за финансиране на инфраструктурни проекти“, каза Манфред Шепърс, вицепрезидент на ЕВВР.

„Работим активно и правим всичко по силите си да превърнем спестяванията на населението в Полша в източник на финансиране на дългосрочни проекти. Въпреки проблемите с пенсионната ни система, разбираме, че е важно създаването на пул от местен капитал, с който да финансираме развитието на страната“, каза Павел Тамборски, заместник финансов министър на Полша. Той подкрепи мнението на Джани Папа, че заради разликите в матуритета за банките е трудно да финансират самостоятелно инфраструктурни проекти, но могат да бъдат полезни с познанията си за пазарите.

УниКредит

УниКредит е водеща европейска търговска банка с утвърдени позиции в 17 държави. Нашата глобална мрежа обхваща около 50 пазара с близо 9 000 филиала и над 147 000 служители (към 31 декември 2013 г.).

В ЦИЕ УниКредит управлява най-голямата и най-диверсифицирана международна банкова мрежа с близо 3 600 клона.

Групата осъществява дейност в Австрия, Азербайджан, Босна и Херцеговина, България, Хърватска, Чехия, Германия, Унгария, Италия, Полша, Румъния, Русия, Сърбия, Словакия, Словения, Турция и Украйна (към 31 декември 2013 г.)

Допълнителна информация за клиенти:

УниКредит Булбанк, Център за контакт с клиенти

тел: 0700 1 84 84

Допълнителна информация за медии:

УниКредит Булбанк, Връзки с обществеността и комуникации

Виктория Блажева, тел: 02/9264 993, wjlj/ebwjepwbAvojdsfejuhspvq/ch

Екатерина Анчева, тел: 02/9264 963, flbufsjob/bodifwbAvojdsfejuhspvq/ch

Магдалена Иванова: тел: 02/9232 528, nbhebmfob/jwbopwbAvojdsfejuhspvq/ch