Нагоре икона Бутон за връщане към началото

Босненката Азра Нуефендик печели конкурса „Пиша за ЦИЕ 2010"

Новини

• Отличèният материал разказва за възобновяването на железопътната връзка Белград-Сараево

• Павел Кохаут говори за своя живот между Хитлер, Сталин и Хавел

Босненската авторка Азра Нуефендик е победителка в състезанието за европейска журналистика „Пиша за ЦИЕ 2010”. Журналистката, която живее в Италия от 1995, бе наградена с наградата във Виена в понеделник вечерта. Тя спечели наградата, която включва парична премия от 5,000 евро и се предоставя от Австрийската прес агенция и Банка Аустрия вече за седми път, за своя репортаж „Влакът”, в който описва своя опит от пътешествието си с влак от Белград до босненската столица Сараево. Тазгодишният гост - говорител на церемонията по награждаването беше авторът и бивш дисидент от Чехословашката социалистическа република (Харта 77) Павел Кохаут, който наскоро публикува своята автобиография („Моят прекрасен живот с Хитлер, Сталин и Хавел“).

Репортажът на Азра Нуефендик стартира с повторното откриване на железопътната връзка между Белград и Сараево, която бе прекъсната при избухването на Босненската война (от 1992 до 1995). „След 18 години локомотивът с три вагона тръгна отново: един вагон идва от Република Сръбска, един от Федерация Босна и Херцеговина и трети от Сърбия“. Откриването на железопътната линия е събитие, заредено със символично значение. То служи като стилистичен инструмент на г-жа Нуефендик да опише кървавия крах на мултинационалната южнославянска държава и свързаното с нея зараждане на междуетническа омраза.

Скритото послание всъщност бе „концепцията за това кой е различен“, каза г-жа Нуефендик в своята реч при приемането на наградата. Тя започна с историята за бивша Югославия и своя личен опит за нея и завърши с наши дни. Когато първите знаци за войната са били ясно забележими в нейната бивша родна страна, г-жа Нуефендик, родена в Сараево, живеела в Белград. Макар че тогава тя не била практикуваща мюсюлманка, нейната вяра постепенно се превърнала в това, което я карало да се „чувства различна“, спомня си авторката. В началото на 90-те политическият израз на националистичните усещания в крайна сметка доведе до подготовка за война.

Г-жа Нуефендик използва примери от най-скорошната световна история, за да обясни каква загадка понякога е „да бъдеш различен“. „Често ме питат каква е разликата между хората от бивша Югославия, как може да познаеш кой кой е. Но не е нужно да има нито очевидна, нито скрита разлика, за да разберем „различието“. За мен, която идвам от Европа, индийците и пакистанците изглеждат еднакво. Но всъщност те враждуват едни с други вече почти век“, казва тя.

Днес Азра Нуефендик живее в Триест. Тя работи за различни медии и е била награждавана с множество награди за своите статии и репортажи от и върху югоизточна Европа. Журналистическата награда „Да пишем за ЦИЕ“ е посветена на журналистически дебати по европейски въпроси и по европейската интеграция през границите.

„Бъдещето на Европа в основата си зависи от скоростта и устойчивостта на преместването от нашия роден континент. То също зависи от бъдещото желание на отделните национални държави да превъзмогнат себе си в името на общите интереси“, каза Главният изпълнителен директор на Банка Аустрия Вилибалд Чернко на церемонията по награждаване. „Медиите и журналистите играят изключително важна роля, тъй като опитът показва, че границите изчезват от картите по-бързо, отколкото от съзнанията на хората!“

Списъкът с победителите включва чешкия журналист Лубос Палата (2004), българската авторка Диана Иванова (2005), босненския журналист Сефик Даутбегович (2006), австрийски автор Мартин Лайденфрост (2007), радио журналистката Анна Кокцидоу (2008), родена в Гърция и израснала в Германия, както и австрийския разследващ журналист Флориан Кленк от миналата година.

Членовете на журито, съставът на което е вариращ, включва чешкия учен Милан Смид, словашкия публицист Майкъл Берко, консултанта по комуникации Илдико Фюреди-Коларик, словенския автор Йозе Худечек, полските журналисти Игор Янке и Павел Браво, бившия чешки съветник на президента Джири Пехе, унгарската радио журналистка Джулия Варади, българската авторка Янина Драгостинова, консултанта по комуникации Силвана Линс, както и Амброс Киндел, който отговаря за чуждата политика в АПА и говорител на журито.

На http://www.apa.at/cee-award/ можете да прочетете текста на миналогодишния победител и други изключителни статии, посветени на европейската интеграция. Снимки от церемонията по награждаването са също налични за сваляне от този уебсайт. Снимките могат да бъдат отпечатани безплатно.

За УниКредит

УниКредит е основна международна финансова институция със здрави корени в 22 европейски страни и цялостна международна мрежа, представена на приблизително 50 пазара, с 9 600 клона и повече от 161 000 служители към 30 септември 2010.

В региона на ЦИЕ УниКредит разгръща най-голямата международна банкова мрежа с почти 3 900 клона.

Групата работи в следните страни: Австрия, Азербайджан, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Чешка Република, Естония, Германия, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Казахстан, Киргизстан, Полша, Румъния, Сърбия, Словакия, Словения, Турция и Украйна.