Новини
Растежът на кредитирането през следващите години се очаква да бъде задвижван основно от корпоративния сегмент;
Очаква се увеличаване на депозитите до стабилно ниво, което подпомага банковите сектори на ЦИЕ да се преориентират към „нов модел на банкиране“
Икономическото възстановяване, което се наблюдава в Западна Европа ще доведе до съживяване на бизнес дейностите и в Централна и Източна Европа. Успоредно с това се забелязват признаци за постепенно раздвижване на кредитирането в региона. Това са някои от ключовите констатации на най-последното проучване на банковия сектор в ЦИЕ, проведено в 13 страни от звеното за стратегически анализ на УниКредит. Резултатите от проучването бяха представени на Годишната конференция на Euromoney, която се състои на 14-15 януари във Виена.
Според проучването се очаква корпоративният сегмент да бъде основната движеща сила в нарастването на кредитирането през следващите години. От средата на 2013 г. растежът на кредитирането се ускорява с умерено темпо, докато растежът на депозитната база остава стабилен, за да послужи като здрава опора за постепенното преминаване на сектора към нов банков модел.
Увеличаване на промишленото производство в ЦИЕ , запазване на диференциацията между страните
„Най-очевидната позитивна макро тенденция, която възникна в Централна и Източна Европа през 2013 г., беше възходът на промишлеността, който би трябвало да продължи и през 2014 г.“, каза Джани Папа, Директор на УниКредит за Централна и Източна Европа. „Признаците на икономическо възстановяване в Западна Европа се изразяват в по-голямото промишлено производство в ЦИЕ, макар че разликите от страна до страна остават“. От началото на 2013 г. промишленото производство се увеличи с повече от 5% годишно в повечето страни. Като допускат, че растежът на износа в Германия ще продължи през 2014 г., последван от възстановяване навсякъде в икономическия и паричен съюз (ИПС) на ЕС, анализаторите на УниКредит очакват още по-голям напредък в развитието на промишлеността.
Цялостният среден регионален реален ръст на БВП се предвижда слабо да се увеличи до +2.0 % през 2014 г. и 2.5 % през 2015 г., което ясно ще надмине ИПС, който ще постигне съответно 1.5 % и 1.8 %.
Регионалното съотношение заеми към депозити показва много по-добър баланс
„Като гледаме в перспектива, смятаме, че постепенното подобряване на икономическата активност на региона ще бъде придружено от по-нататъшно ускоряване в растежа на кредитирането“, подчерта Джани Папа. „Този възход ще бъде задвижван основно от корпоративния сегмент“.
Растежът на депозитите остава на задоволително ниво, което подпомага постепенното преминаване на банковия сектор на ЦИЕ към нов бизнес модел, отличаващ се с по-устойчива структура на финансиране. От 2008 до 2013 г. общо заемите за ЦИЕ са нараснали с 20 % при постоянни нива на валутен обмен над 113 % за периода 2005-2008 г. Общо депозитите за ЦИЕ (Регионът на ЦИЕ в този параграф изключва Русия и Турция) са нараснали с 34 % при постоянни нива на валутен обмен между 2008 и 2013 г. над 55 % в периода 2005-2008 г. Вследствие от това съотношението заеми към депозити в региона на ЦИЕ се е подобрило от 114 % в най-връхната точка на глобалната финансова криза до 102 % през 2013 г., което показва много по-добър баланс.
Несигурното качество на активите и свръхрегулацията крият рискове
„Въпреки редица трудности, банковият сектор в Централна и Източна Европа продължава да се представя добре“, посочи Кармелина Карлуцо, заместник-директор на отдел „Стратегически анализ“ на УниКредит за Централна и Източна Европа. През 2013 г. прогнозираният среден размер на възвръщаемостта на активите на банките в ЦИЕ беше 1.5 %, с 2.0 % в Турция и до минус 2.1 % в Словения. За сравнение, прогнозираният среден размер на възвръщаемостта на активите на германските банки миналата година беше 0.3 %.
„Освен различните предизвикателства пред бизнеса, несигурността за развитието на качеството на активите и множеството международни и местни разпоредби поставиха под въпрос нашия сценарий“, каза Кармелина Карлуцо. Независимо от това, тази година се очаква постепенно подобрение на коефициента на влошените кредити в ЦИЕ. По отношение на риска от самоунищожителната свръхрегулация, експертите призовават към по-добро хармонизиране в региона.
УниКредит запазва лидерската си позиция в Централна и Източна Европа и подновява ангажимента си към региона
„Значимостта на Централна и Източна Европа е неоспорима от гледна точка на икономическия растеж и стабилността на сектора“, обобщи Джани Папа, директор на УниКредит за Централна и Източна Европа. „Поради тази причина бих искал ясно да подновим ангажимента на групата ни към региона.“ Диверсификацията на географското присъствие определено помогна на УниКредит да се справим по-добре с колебанията в бизнес цикъла, но също е много важно да се извърши известна промяна в бизнес модела на банките за гарантиране на устойчивост. С редица проекти за промяна на посоката на дейността ѝ в Централна и Източна Европа, като например обслужване на клиенти на банкиране на дребно от AXA Вank в Чехия или закупуването на допълнителни активи от RBS в Румъния, УниКредит демонстрира добра способност за изпълнение на обявените стратегически действия.
Към момента УниКредит има коефициент на капиталовата адекватност на основния капитал от 11.71 % и ненадмината международна мрежа в близо 50 държави. Групата е предпочитаният партньор за подпомагане на трансграничното бизнес развитие на нейните клиенти чрез местните банки в 18 държави, като предлага безупречен модел на обслужване. УниКредит познава в дълбочина различните пазари в Централна и Източна Европа и обслужва около 10,500 активни корпоративни клиенти от Германия, Италия и Австрия, които развиват дейност в ЦИЕ. Служителите на УниКредит са посветени на предлагането на висококачествено обслужване и утвърждаването на лидерската позиция на групата в ЦИЕ, което включва и постигане на висока клиентска удовлетвореност.
УниКредит
УниКредит е една от водещите европейски търговски банки със силно присъствие в 20 европейски държави. Нашата мрежа, което покрива около 50 пазара, включва над 9,000 банкови офиса и над 148,000 служители (към 30-ти септември, 2013 г.).
В региона на ЦИЕ, Групата разполага с най-голямата международна банкова мрежа с над 3,600 банкови офиса.
УниКредит развива дейност в следните държави: Австрия, Азербайджан, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Чехия, Естония, Германия, Италия, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Русия, Сърбия, Словакия, Словения, Турция, Украйна и Унгария.
Допълнителна информация за клиенти:
УниКредит Булбанк, Център за контакт с клиенти
тел: 0700 1 84 84
Допълнителна информация за медии:
УниКредит Булбанк, Връзки с обществеността и комуникации
Виктория Блажева, тел: 02/9264 993, wjlj/ebwjepwbAvojdsfejuhspvq/ch
Екатерина Анчева, тел: 02/9264 963, flbufsjob/bodifwbAvojdsfejuhspvq/ch
Магдалена Иванова: тел: 02/9232 528, nbhebmfob/jwbopwbAvojdsfejuhspvq/ch