Новини
Корпоративното кредитиране остава силен акцент в банкирането за ЦИЕ и през тази година; очаква се умерено възстановяване.
При структурирането на финансирането на фирмите от ЦИЕ се наблюдава нарастваща роля на дълговите ценни книжа.
Корпоративното кредитиране ще продължи да бъде акцент на банкирането в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и се очаква умерено възстановяване. Това показват данните от доклад, изготвен от експертите от „Стратегически анализи“ на УниКредит - „Банкиране в Централна и Източна Европа - поддържането на устойчив растеж и иновации“. Докладът беше представен по време на Годишната среща на Европейската банка за възстановяване и развитие, 11-12 май.
През последните години корпоративното кредитиране не беше приоритет на фирмите от страните в Централна, Източна и Югоизточна Европа (ЦИЮЕ). Това се дължи на по-ниските инвестиции и сравнително високите корпоративни спестявания. През 2015 г. в отделни държави се наблюдаваше леко нарастване на изтеглените корпоративни заеми.
Освен това през изминалата година се увеличи ролята на дълговите ценни книжа (прехвърляеми вземания за предварително определен период при определени условия). Не бива да се подценява и ролята на износа и европейските фондове, които предоставят допълнителни възможности за бизнес на банките в ЦИЕ.
„Стабилната икономическа среда, в която банките в района оперират, се очаква да остане устойчива и през 2016 и 2017 г.“, обясни Карло Вивалди, директор на УниКредит за ЦИЕ.
Според доклада „Банкиране в Централна и Източна Европа“ през настоящата година икономически растеж ще има във всички страни от ЦИЕ.
„Последиците от световната финансова криза от 2008 г. доведоха до намаляване на нуждите от финансиране от фирмите, от една страна заради спестяванията на компаниите, а от друга, заради намаления интерес към инвестиции.", обясни Мауро Марано, зам.-директор "Стратегически анализи за ЦИЕ" на УниКредит.
Например брутните корпоративни спестявания като част от БВП се покачиха до 20.2 на сто средно за България в периода 2009 – 2014 г. в сравнение с 15.5 на сто между 2004 г. и 2008 г., и на 17.6 на сто средно за Унгария в сравнение с по-рано 14.1 на сто.
От доклада става ясно още, че кредитирането ще остане основен източник на финансиране на предприятията в ЦИЕ, но се очаква да има и по-голяма роля на дълговите ценни книжа.
"През последните години видяхме, че делът на финансиране чрез дългови ценни книжа се увеличава в Чехия, Полша и Словакия. Въпреки това, делът на този тип финансиране в ЦИЮЕ е само 8 на сто в сравнение с 10 на сто в Западна Европа и 43 на сто в САЩ“, отбелязва Карло Вивалди.
Възможностите за банкирането в корпоративния бизнес нарастват и благодарение на увеличаването на износа и на по-доброто опериране с европейски средства.
Европейските фондове са важен източник на финансиране на икономиките в ЦИЕ и ЕС. Банките са основен фактор в този тип финансиране чрез консултантски услуги, съфинансиране и финансово посредничество.
За настоящия програмен период 2014 - 2020 г. повече от 200 милиарда евро са отпуснати от Европейската комисия в рамките на европейските структурни и инвестиционни фондове за държавите членки от ЦИЕ. Приблизително 117 милиарда евро се разпределят за шест страни от региона, като България, Чехия, Хърватия, Унгария, Румъния и Словакия. 20 на сто или 23 милиарда евро са предназначени за финансиране на частния сектор, там банките имат най-голямо участие.
"Около 3,5 милиарда евро ще бъдат реализирани чрез финансови инструменти, одобрени от УниКредит", оценява Карло Вивалди.
УниКредит реинвестира 13 милиарда евро в развитието на бизнеса в ЦИЕ
УниКредит е стратегически инвеститор в Централна и Източна Европа, като се стреми да развива освен банкиране за граждани и домакинства и бизнеса на корпоративни и частни клиенти в региона. От 2007 г. насам банката е реинвестирала 13 милиарда евро в развитието на бизнеса в района.
През 2015 г. банковата група е спечелила над 1.2 милиона нови клиенти във всички страни от ЦИЕ, където има присъствие и възнамерява да разширява клиентската си база с по 1 милион всяка година и 10 000 корпорации годишно до 2018 г.
УниКредит ще инвестира 1,2 милиарда евро в дигитализация, за да подобри услугите си и да намали разходите си.
Броят на потребителите, използващи услугата „интернет банкиране“ се очаква да нарасне от 5 млн. на 10 млн., тези, които ползват мобилното банкиране, от 1 млн. до 7 млн., а обемът на кредитирането в ЦИЕ се очаква да нарасне от 20 милиарда евро до 106 милиарда евро до 2018 г.
"Ние сме напълно ангажирани с новия стратегически план и неговото изпълнение“, категоричен е директорът на УниКредит за ЦИЕ.
Допълнителна информация за медии:
УниКредит Булбанк, Връзки с обществеността и комуникации
Виктория Блажева, тел +359 (0) 2 9264 993, wjlj/ebwjepwbAvojdsfejuhspvq/ch
Беатрис Николова, тел +359 (0) 2 9232 528, cfbusjt/ojlpmpwbAvojdsfejuhspvq/ch