Новини
Банкери съветват да се постигне стабилност и предвидимост на регулаторната среда, за да могат активно да подкрепят икономиките на страните в ЦИЕ;
Анализаторите съветват да се начертаят стъпки за решаване на геополитическите проблеми в Източна Европа.
Да се въведат единни стандарти за банките в Европа и да се унифицират изискванията в различните държави. Около това мнение се обединиха експерти по време на Годишната конференция на Euromoney за Централна и Източна Европа, която се проведе миналата седмица във Виена.
Представители на няколко международни банкови групи с дейност в ЦИЕ, сред които и Франческо Джордано, главен финансов директор на УниКредит Банк Аустриа, обобщиха, че е нужна стабилност и предвидимост на регулаторната среда.
„Времената се променят, но едно нещо остава същото. Централна и Източна Европа запазва стратегическото си значение за УниКредит. Ако регулациите в европейските страни са изградени навсякъде по обективни критерии, систематично и предвидимо, това ще помогне да бъдем по-полезни на местните и международните клиенти“, каза Франческо Джордано. Той напомни, че за групата е било много важно успешното преминаване на стрес тестовете на ЕЦБ. Резултатите от тях бяха обявени в края на октомври 2014 г. Те показаха, че УниКредит е една от най-солидните банки в Европа. Всички показатели на групата са много над изискваните от регулаторите, дори при консервативни подходи за оценка.
„Ние подкрепяме въвеждането на Единен банков надзор. УниКредит спазва разпоредбите на много регулатори, сега ще имаме и още един. Посоката е ясна и според нас е положителна“, каза Франческо Джордано.
Според Пироска Наги, директор Стратегия и политика в Европейската банка за възстановяване и развитие, по отношение на единния банков надзор все още предстои да се разгледа въпросът с държавите извън еврозоната и начините, по които те ще прилагат европейските регулации в сектора. Тя също потвърди, че унифициране на стандартите за банките в страните от ЦИЕ ще е полезно за региона. „Местните регулации са повлияни от различната законова, данъчна, съдебна среда и в някои случаи има различия, които могат да бъдат подобрени“, смята Наги.
При посещението си в края на миналата година в България Джани Папа, директор на УниКредит за Централна и Източна Европа, препоръча страната ни да се стреми да влезе в Европейския банков съюз с първата стъпка - единния надзорен механизъм.
„Това е изключително важно, защото ще вдъхне допълнително спокойствие на хората, че банките се наблюдават и от още едно място.“, каза Джани Папа.
По време на конференцията експертите изразиха надежда възможно най-голям брой държави да приемат надзорните рамки на Европейската централна банка. Анализаторите подчертаха, че преди промяната в регулациите, е необходимо банковият сектор да има възможност да работи в по-предвидима икономическа и политическа среда. За целта препоръката е да се начертаят стъпки за решаване на геополитическите проблеми в Източна Европа.
Според представител на банкова група с активна дейност в ЦИЕ, заради по-слаборазвитите капиталови пазари банките са основен източник на финансиране на фирмите в региона. Той смята, че е важно банките да бъдат разумни и внимателни в поемането на рискове при кредитиране и препоръча държавите да създадат допълнителни гаранционни механизми, ако искат кредитирането да се увеличи.
Тази информация е от панел „CEE Bank Strategy“ на конференцията на Euromoney за ЦИЕ. Програма и говорители на конференцията са достъпни тук: http://www.euromoneyconferences.com/Assets/8/7105/elements/Euromoney%20CEE%20Forum%202015%20working%20agenda6.pdf.
Допълнителна информация за медии:
УниКредит Булбанк, Връзки с обществеността и комуникации
Екатерина Анчева, тел: 02/9264 963, flbufsjob/bodifwbAvojdsfejuhspvq/ch
Магдалена Иванова: тел: 02/9232 528, nbhebmfob/jwbopwbAvojdsfejuhspvq/ch