Нагоре икона Бутон за връщане към началото

Левон Хампарцумян: Не се притеснявайте да питате, преди да подпишете договор за заем

Новини

Левон Хампарцумян: Не се притеснявайте да питате, преди да подпишете договор за заем

Ниският основен лихвен процент е начин централните банки да кажат на реалния сектор: потребявайте, инвестирайте, вземайте кредити, харчете повече. Но тъй като реалният сектор е предпазлив и спазва принципа „парен каша духа“, в годините след кризата той отказва да бъде толкова ентусиазиран.

Това каза Левон Хампарцумян, председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк снощи в предаването 120 минути по bTV. Той разговаря с водещия Светослав Иванов за ефекта от понижаването на основния лихвен процент до 0%, за дребния шрифт в договорите за кредит и какви съвети би дал банкерът за това кога е добре да се вземат заеми.

„Исторически ниските основни лихви по целия свят, а и у нас, са, разбира се, индиректен намек и към банките“, допълни Хампарцумян. Той обясни, че основният лихвен процент е цената на едро на парите, но той не влияе пряко на цената на индивидуалните заеми и е един от много фактори, които определят лихвите по кредитите. Същевременно тенденцията за ниски лихви е не само у нас, но и в еврозоната и по света.

Хампарцумян каза, че днес в България цената на почти всички класове кредити е значително по-ниска, отколкото преди кризата. „Тогава хората се чувстваха по-уверени в бъдещето, имаше ентусиазъм за потребление и инвестиции. Дали е било базирано на реални фактори или някакво усещане – винаги е комбинация. Но колкото по-предсказуема е средата, колкото по-уверени сме в бъдещето, толкова повече ще харчим и даже ще вземаме още назаем.“, каза банкерът.

Запитан дали съветва хората да четат дребния шрифт в договорите, Хампарцумян обясни: „Знаете ли, че дребният шрифт всъщност е американски идиом, който всъщност не означава дребен шрифт, а означава неразбираем текст. И затова, ако трябва да посъветвам хората, които възнамеряват да вземат кредит, бих ги посъветвал: първо, да вземат кредит, когато имат нужда; второ, да го вземат, когато смятат, че разбират условията по този кредит; и трето, да се уверят, че могат да си го позволят и то не само в добрите години“, коментира банкерът.

На въпрос дали е свършило времето на прибързаните кредити, Хампарцумян отговори, че „неразумните персонални решения никога няма да свършат“. „Като цяло българите са разумни и отговорни. Като култура са доста консервативни и внимателни с вземането на кредити.“, каза Хампарцумян.

Според него е важно хората да разбират какво пише в договора за заем. Той каза, че ако не го разбират, да не се притесняват да питат. „Най-добре да питат в самата банка, но ако банката не даде удовлетворителен отговор, трябва да питат други хора, които разбират от това нещо, и да получат компетентен съвет.“, препоръча банкерът.

Допълнителна информация за медии:

УниКредит Булбанк, Връзки с обществеността и комуникации

Виктория Блажева, тел: 02/9264 993, wjlj/ebwjepwbAvojdsfejuhspvq/ch