Новини
Нов заем от 15 млн. евро на УниКредит Булбанк за проекти за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) отпуска нов заем в размер на 15 млн. евро на УниКредит Булбанк за финансиране на проекти на български предприятия в сферата на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници.
Заемът за УниКредит Булбанк е част от второто увеличение на Програмата за кредитни линии за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници на ЕБВР. Общата стойност на програмата е 55 млн. евро заеми за банки, кредитиращи проекти в тази област в България.
Програмата се допълва от безвъзмездно финансиране от Международен фонд “Козлодуй” за подпомагане дейностите за извеждане от експлоатация на 1-4 блок на АЕЦ „Козлодуй”. Грантовете от фонда са предназначени за техническа помощ при подготовката на проектите, за популяризиране на устойчивата енергия, и за стимули за компаниите и банките при успешно реализиран проект.
Размерът на тези стимули се определя от очакваното ниво на енергоспестяване или от годишния размер на чистата енергия, произведена от възобновяеми източници.
Намаляването на енергоемкостта е един от основните приоритети на енергийната политика на България, заедно с осигуряване на сигурност на доставките и устойчивото развитие на ерегийния сектор.
България определи националната цел за спестяване: не по-малко от 9% от вътрешното енергийно потребление за период от 9 години до 2016 г.
При подписването на проекта г-н Томас Миров, Президент на ЕБВР, изтъкна, че тази кредитна линия е част от цялостния План за действие в областта на устойчива енергия, подписан днес с българското правителство. „Тази линия ще увеличи инвестициите в енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници във време, когато условията на пазара остават трудни”, допълни дой.
“С осигуряването на новото финансиране от Европейската банка за възстановяване и развитие УниКредит Булбанк цели да насърчи и подкрепи отговорното отношение към
енергията и да популяризира производството на енергия от ВЕИ, което има много екологични и икономически предимства.”, допълни г-н Левон Хампарцумян, Председател на УС и Главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк.
ЕБВР е един от най-големите инвеститори в България с вложения от около 1.7 млрд. евро в различни проекти в страната. Заедно с партньорите си, Банката е мобилизирала над 6.2 млрд. евро у нас.
УниКредит Булбанк, част от европейската УниКредит Груп, е най-голямата българска банка с активи от над 11 млрд. лева. Банката работи с повече от един милион активни клиенти чрез една от най-широките банкови мрежи в България с над 260 филиала в цялата страна.
###
ЕБВР, собственост на 61 страни и две правителствени организации, се стреми да подпомогне прехода от централно планирана към пазарна икономика в страните от централна Европа до централна Азия.
През последните няколко години ЕБВР играе важна роля в България като подпомага усилията за намаляване на енергоемкостта и чрез специално разработени финансови инструменти за ускоряване прехода към икономика с ниски емисии на въглероден двуокис. На българския пазар действат три програми на обща стойност от 225 милиона евро за финансиране на устойчиви енергийни проекти, които включват кредити, стимули и техническа помощ. От тях са подписани до момента кредитни линии с банки в размер на 173 милиона евро:
• Програма за финансиране на енергийно ефективни проекти и проекти за възобновяеми енергийни източници за 155 милиона евро, предназначена за фирмено кредитиране
• Съвместна програма на ЕБВР и Европейския съюз за финансиране на енергийно ефективни проекти в размер на 20 милиона евро, предназначена за фирмено кредитиране
• Програма за финансиране на енергийно ефективни проекти в бита с общ одобрен размер от 50 милиона евро
Тези три програми реализират отлични резултати. Повече от 130 индустриални проекта и около 22.7 хиляди проекта на физически лица на обща стойност 206 милиона лева са финансирани до момента, от които по крединтите линии са финансирани 125.5 милиона евро, спестената енергия е повече от 1 милион мегават часа, а намалението на емисиите въглероден двуокис е повече от 800 хиляди тона годишно.
Посетете сайта на ЕБВР: http://www.ebrd.com
###
Допълнителна информация за заемите, които УниКредит Булбанк ще отпуска на български фирми по програмата за енергийна ефективност на ЕБВР:
Според постигнатите договорености между УниКредит Булбанк и ЕБВР, 70% от размера на кредитната линия е предвидена за проекти за ВЕИ, а останалата част от 30 на сто – за проекти за повишаване, развитие и управление на енергийната ефективност в индустрията.
ЕБВР ще субсидира с процент от размера на кредита, предоставен по тази линия, всеки успешно приключен проект. Размерът на субсидията за кредитополучателя, изпълняващ проект за индустриална енергийна ефективност, достига до 15% от размера на финансирането по програмата при постигане на повече от 35% енергоспестяване. Минималната субсидия, при по-малко от 25% енергоспестяване е 10 на сто от размера на финансирането по програмата.
При проектите за ВЕИ субсидията може да достигне до 20% от размера на финансирането по програмата, договорено до 30 септември 2009г. и 15% от размера на финансирането по програмата, договорено след 1 октомври 2009г.
За инвестиционните кредити могат да кандидатстват всички юридически лица и еднолични търговци, чиито проекти са в съответствие с енергийната стратегия на държавата, правилата на ЕБВР за опазване на околната среда и подобряват рационалното използване на енергия в страната и производството на електроенергия от ВЕИ. Сред основните изисквания за получаване на енергиен кредит е минималната вътрешна норма на възвръщаемост да е 10%.
Изискванията конкретно към инвестиционните проекти за индустриална енергийна ефективност са насочени към оборудване, системи и процеси, които водят до намаление с минимум 20% първичното енергопотребление или крайна консумация на електричество или горива. Допустими проекти в частни компании са и мерки за енергийна ефективност за преструктуриране, подобряване и модернизация на потребяващи енергия индустриални предприятия (напр.: саниране, замяна на потребявано гориво, топлинни помпи, охладителни системи, изолации, замяна на стари газови котли, рехабилитация на климатични системи и др.)
Инвестиционните проекти за производство на енергия от ВЕИ са: Водноелектрически централи; Вятърни електроцентрали; Биомаса; Термални соларни панели (за подгряване на вода); Геотермални и Биогаз.
Максималният размер на финансирането по програмата е 2.5 милиона евро, като при по-големи проекти е възможно съфинансиране със средства от УниКредит Булбанк. Пълна информация за условията за получаване на заемите по новата кредитна линия на ЕБВР ще бъде достъпна в банковата мрежа на УниКредит Булбанк в цялата страна.