Нагоре икона Бутон за връщане към началото

Според резултатите от стрес тестовете на ЕЦБ: УниКредит е сред най-солидните банки в Европа

Новини

Според резултатите от стрес тестовете на ЕЦБ: УниКредит е сред най-солидните банки в Европа

Групата е сред банките, които попадат пряко в периметъра на единния Надзорен механизъм

УниКредит доказа, че е една от най-солидните банки в Европа със стабилни капиталови позиции. Всички показатели на групата са много над изискваните от регулаторите, дори при консервативни подходи за оценка. Това става ясно от резултатите от цялостна оценка на европейските банки, проведена от Европейската централна банка, заедно с националните надзорни органи, които бяха обявени вчера.

Групата на УниКредит, присъстваща в България чрез УниКредит Булбанк, е сред 15-те оценявани италиански банки и сред 13-те, които попадат пряко в периметъра на единния Надзорен механизъм. В оценяването на УниКредит е включено оценяване на всички банки в групата.

Коефициентът Core Equity Tier 1 (СЕТ1), който измерва стабилността на банката спрямо правилата на Basel 3 като съпоставя първичния капитал с рисково-претеглените активи, в края на 2016 г., при най-неблагоприятен сценарий, би бил 6.8%. За сравнение, минималната изисквана стойност за този показател е 5.5%.

Коефициентът СЕТ1 достига и още по-високи нива, при същите условия, ако се отчетат и предприетите от началото на годината мерки за подсилване на капитала – 7.8%.

„Отчитайки положителния резултат от проведената цялостна оценка, потвърждаваме целта си за постигане на нетна печалба в размер на 2 млрд. евро за годината, фокусирайки се върху финансиране на домакинства и компании в Италия и цяла Европа“, коментира резултатите Федерико Гицони, главен изпълнителен директор на УниКредит. Той посочи, че изпълнението на всички дейности по проверката са били изпълнени в много добра координация между различните звена на групата.

Цялостната оценка на европейските банки се състои от оценка на качеството на активите и стрес тест. Оценката на качеството на активите показва дали съответната банка има достатъчно собствен капитал спрямо различните си активи (заеми, ценни книжа и др.) към края на 2013 г. Цялостната оценка включва също и симулации на два хипотетични сценария за периода 2014 – 2016 (т.нар. „стрес тестове“). Целта им е да провери доколко драстично влошаване на макроикономическата и финансова ситуация (на национално и международно ниво) би могла да даде отражение на банките и от колко допълнителен капитал биха се нуждаели те в такъв случай, за да поддържат адекватни нива на капитализация.

Стрес тестовете разглеждат хипотетични по два сценария за всяка страна: базов сценарий, съответстващ на прогнозите на Европейската комисия за развитие на икономиката към февруари 2014, и неблагоприятен сценарий. Неблагоприятният сценарий за италианските банки е особено тежък, тъй като разглежда ситуация на дълбока рецесия за периода 2014-2016 г., след тежки години за италианската икономика в периода 2012 – 2013 г. и 2008 – 2009 г., се посочва в прес съобщението на италианската централна банка.

Допълнителна информация за медии:

УниКредит Булбанк, Връзки с обществеността и комуникации

Екатерина Анчева, тел: 02/9264 963, flbufsjob/bodifwbAvojdsfejuhspvq/ch

Магдалена Иванова: тел: 02/9232 528, nbhebmfob/jwbopwbAvojdsfejuhspvq/ch