Новини
Теоретичен физик от ЦЕРН, чиято работа е да разкрива тайните на вселената, бивш президент на най-голямата студентска организация в света AIESEC и доброволец от неправителствения сектор в Индия, влиятелен предприемач и автор на бестселър, аниматор-модернист и др. бяха сред деветимата български и международни лектори на конференцията за иновативни идеи TEDxAUBG 2014 в Американския университет в Благоевград, организирана с партньорството на УниКредит Булбанк. Участниците посветиха изказванията си в TEDxAUBG на темата „Ядрото на вдъхновението“ и предизвикаха разбиването на статуквото по теми като лидерство, образование, бизнес и социални проблеми.
Най-голямата българска банка УниКредит Булбанк за втора година каза „ЗА“ на иновативното събитие и го включи в спонсорската си програма „ЗА образованието“. Образование, предприемачество, култура и иновации са сред основните сфери на програма „ЗА“ на УниКредит Булбанк за корпоративна и социална отговорност.
TEDxAUBG 2014 започна с лекцията на Георги Камов, според който социалната промяна не означава непременно да променим света, а да създаваме по-добро качество на живот за хората. По-късно теоретичният физик Роб Кнопс, изследовател в ЦЕРН, провокира аудиторията с въпросите, чийто отговори той и неговите колеги търсят: откъде идваме, от какво сме направени, къде отиваме. Любопитно е, че освен с високотехнологичното оборудване в ЦЕРН, Роб и неговите колеги работят основно с тебешир и черна дъска, за да разберат вселената с езика на логиката и математиката.
Гостите на TEDxAUBG ентусиазирано посрещнаха изказването и на преподавателя по история в Американския колеж в София Филип Олтман, според който е ключов въпросът как преподаваме в 21 век, дори и само заради факта, че 83% от професиите на нашите студенти от 2023 г. все още не са измислени. Той подчерта, че технологиите са важни в обучението, но още от времето на Платон самото знание е по-важно.
„Отдавна е минало времето, когато ролята на учителите е била да учат как да оцеляваме, сега трябва да учим как да побеждаваме“, каза той. Междувременно TEDxAUBG ни напомни с кратък филм на американския астроном Клифърд Стол от TED, че ако искаме да разберем какво ще бъде бъдещето, трябва да отидем в днешните детски градини. Според следващия лектор Уго Перейра най-важното, за да се развиваме, е да си задаваме непрекъснато правилните въпроси и да се усъвършенстваме в търсене на техните отговори. Той обясни още, че всеки от нас трябва да може да отговори на въпросите: какво съм преживял, което си заслужава да споделя с другите; каква е моята страст; кое е най-вълнуващото ми събитие; кога съм се чувствал най-добре и как отново да преживея това чувство. Той подчерта колко е важно да си задаваме правилните въпроси и да сме заобиколени от правилните хора.
„Кои са петте души, с които прекарвате най-много време? Те ли са правилните хора за вас?“, попита Уго и за финал ни покани да продължим да си задаваме въпроси, да излезем от зоната си на комфорт и да се осмелим да преживеем нещо различно.
Мария Дражкич, асистент в колежа по архитектура на Белградския университет, показа как анимацията може да бъде силен инструмент за представяне на идеите. Самата тя е носител на множество награди с модернистичните си комикси. Разтърсващо свое наблюдение сподели Милена Миличевич, завършила университета Кембридж и изследовател на междукултурната комуникация. Според нея единственото нещо, което през последните 50 години не е претърпяло съществена промяна, е образователната система и това е проблем, който създава предразсъдъци и пречки. Ученето трябва да излезе от училищата.
Авторът на бестселъра Will there be donuts? Start a business revolution one meeting at a time Дейвид Пърл продължи представянето на Милена с идеята си, че „улицата е невидим университет, който ни дава достъп до много безплатни знания“. Дейвид е създател на инициативата Street Wisdom.
„Ако си погледнем календарите, те са пълни със срещи, които ни създават усещане, че постигаме нещо. Една дама наскоро ми призна, че почти е заспала на среща за оценяване, и то среща за двама, организирана от нея, водена от нея. Но от многото срещи в календара ни всъщност така не забелязваме, че ни остава все по-малко време да се замислим, да си зададем въпроси, да се зареем безцелно по улиците на града в търсене на отговор и създаване на нещо ново и креативно“. Той посъветва да използваме времето на пътуване от и до работа, за да се вгледаме в града и ни увери, че той може да ни даде решения и на най-сложните проблеми. Само трябва да излезем от ежедневието си.
Д-р Венета Андонова, асоцииран професор в AUBG, покани българите, а и медиите, да бъдем посланици на собствените си постижения, защото никой друг няма причина да ни представя вместо нас. Според нея има много класации, като например за социално развитие, в които България е на добри позиции и е важно да разпространяваме и да се вдъхновяваме от добрите примери. Тя смята, че този позитивен подход е по-продуктивен от съсредоточаването върху само негативни класации и новини в медиите.
В заключението си председателят на TEDxAUBG Роман Сорокан обърна специално внимание на връзката между идеите на Венета Андонова и мисията на УниКредит Булбанк. „Нашият основен партньор УниКредит Булбанк е тук именно, защото иска да намира и да показва примерите за положително влияние, за значимите постижения. Ще се радваме да продължим сътрудничеството си в тази сфера“, каза той. Сред аплодисменти и с вдигнати палци след тази реч УниКредит Булбанк потвърди на младежите подкрепата си и за следващия TEDxAUBG.
TEDxAUBG е едно от ключовите събития на Американския университет в България. То е еднодневна конференция, организирана от екип студенти, които вярват в създаването на положителна промяна чрез споделяне на идеи, иновации, чрез активно обучение и самоусъвършенстване. Самият формат TEDx e независима програма в стила на TED, неправителствена организация, която преди 26 години започва да организира в Калифорния, а вече и в целия свят, конференции, посветени на най-иновативните идеи.
Въпреки, че поради изисквания на TED броят на хората в залата на Американския университет бяха ограничени до разрешения максимум, аудиторията на TEDxAUBG нарасна повече от десетократно в социалните мрежи чрез Facebook страницата на събитието, Facebook и Twitter на УниКредит Булбанк, на приятелския TEDxNBU и мн. Други
Допълнителна информация за клиенти:
УниКредит Булбанк, Център за контакт с клиенти
тел: 0700 1 84 84
Допълнителна информация за медии:
УниКредит Булбанк, Връзки с обществеността и комуникации
Виктория Блажева, тел: 02/9264 993, wjlj/ebwjepwbAvojdsfejuhspvq/ch
Екатерина Анчева, тел: 02/9264 963, flbufsjob/bodifwbAvojdsfejuhspvq/ch
Магдалена Иванова: тел: 02/9232 528, nbhebmfob/jwbopwbAvojdsfejuhspvq/ch