Нагоре икона Бутон за връщане към началото

Левон Хампарцумян: Повишаването на финансовата култура подобрява стандарта на живот

Новини

Националната програма „Финанси за нефинансисти“ на УниКредит Булбанк влиза в Календар 2017

Корпоративният „Календар 2017“ е най-новата платформа, която УниКредит Булбанк ще използва по иновативен начин, за да продължи и през следващата година своята Национална програма „Финанси за нефинансисти“. Темата на корпоративния календар за 2017 г. е в унисон с дългосрочната стратегическа цел на банката да насърчава повишаването на финансовата култура и уменията на хората за управление на пари. Чрез дванайсет специално подбрани български народни поговорки всеки месец в календара на УниКредит Булбанк за 2017 г. е превърнат в кратък, забавен и най-важното, достъпен урок по лични финанси.

Банковите и финансовите услуги вече са комунални услуги, част от ежедневието ни – като тока и водата. Ток или вода ползваш навсякъде, където има инфраструктура – чешми, контакти и т.н. Инфраструктурата на банкирането е още по-всеобхватна. Ток и вода през мобилния телефон не може да потече, затова пък без проблем можете да си ги платите с него. Можете да вземете и заем, който да похарчите за нещо полезно или не чак толкова. Тази достъпност на парите изисква човек да става все по-внимателен и информиран за решенията, които взема за тяхното управление“, смята Левон Хампарцумян, председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк.

В УниКредит сме убедени, че колкото повече хора могат разумно и предприемчиво да управляват пари, толкова по-успешни ще бъдем като общество. Има пряка зависимост между повишаването на финансовата култура на хората и подобряването на стандарта на живот и благополучието им. Инвестираме в първото, за да помогнем на хората да постигат второто“, допълва той.

Всеки от месеците на 2017 г. от календара на УниКредит Булбанк е посветен на един от дванайсет основни принципа в управлението на парите. Сред тях е необходимостта от диверсификация на портфейла („Не дръж всички яйца в една кошница“), връзката между богатството и образованието („Без наука няма сполука“), как влияе на богатството изборът на хора, с които говорим за пари („Кажи ми какви са приятелите ти, за да ти кажа какъв си“), ценните уроци, които научаваме от грешните финансови решения („Юнак без рана не може“) и т.н. Всяка внимателно подбрана българска поговорка за месеца е придружена с превода й на езика на финансите под формата на кратък практичен съвет (вижте финансовите преводи накрая).

Във визуализацията по месеци са използвани снимки от проведен вътрешен фотоконкурс „Календар 2017“ сред всички служители на банката в България. Творческата концепция е разработена съвместно от екип на банката и рекламна агенция The Smarts.

Вижте тук за първи път трейлър с кадрите и основните послания от Календар 2017 на УниКредит Булбанк.

В конкурса участваха колеги от цялата страна и немалка част от календара е направена с вътрешен краудсорсинг на визии и идеи. Включването на над 3700 опитни експерти в това упражнение се оказа много полезно. Помислете само, че през ръцете на тези колеги са минавали стотици хиляди сделки, ипотеки, инвестиции и т.н. На практика те са напълно наясно, защото са го виждали десетки пъти, къде най-често могат да се допуснат грешки при управлението на личните финанси и как да ги избегнем“, коментира Виктория Блажева, първи вицепрезидент и директор „Връзки с обществеността и комуникации“. Дали ще се ползват съветите и опита, които банкерите споделят открито чрез творческата концепция на календара, е въпрос на личен избор, смятат от УниКредит Булбанк.

Национална програма „Финанси за нефинансисти“

Започнала официално през 2015 г., Националната програма „Финанси за нефинансисти“ цели да осигури широк достъп до знания за управлението на личните финанси. В програмата са включени множество инициативи като серията от материали „Финанси за нефинансисти: практични идеи за умно управление на парите“ в корпоративния блог и другите дигиталните канали – фейсбук, туитър, медийни партньорства, лекции пред студенти и ученици на мениджъри от банката по теми като предприемачество, банкиране на бъдещето, иновации, управление на личния бюджет и др.

В публикуван от Световната банка материал за значението на финансовата грамотност се подчертава, че „способността на потребителите да вземат информирани финансови решения е от ключово значение за поддържането на личните финанси, което допринася за ефективното им разпределение и за финансова стабилност.“

Докладът допълва и че чрез своето търсене информираните потребители помагат за ускоряване на процесите на иновация във финансовия сектор. Колкото са по-информирани и запознати хората, толкова повече това допринася и за прозрачността и честността на финансовите институции.

Финансовата неграмотност има особено остри последици за ключови демографски групи като жените, по-малко образованите, хората с ниски доходи и т.н.“, се казва в материала на Световната банка.

Календар 2017 г. по националната програма „Финанси за нефинансисти“ няма да се продава, той ще бъде отпечатан в много лимитирана серия. „Още след средата на октомври 2016 г. Календар 2017 ще е достъпен свободно в електронен формат за всички, които имат интерес да се запознаят с практичните съвети в него и да видят красивите снимки, които ни предоставиха колеги от банката. Календарът ще може да бъде свален от сайта банката www.unicreditbulbank.bg от 17 октомври и в профилите на банката в социалните медии“, съобщи Виктория Блажева.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Вижте трейлър с кадрите и основните послания от Календар 2017:

Уроци по финанси за нефинансисти от „Календар 2017“ на УниКредит Булбанк

• Януари: Казана дума - хвърлен камък

Финансов превод за нефинансисти: Прозрачността и доверието в отношенията са най-силната валута, независимо дали казваме заветното „Да“ на сватбата или слагаме последния подпис при покупката на мечтания дом. Стойността на тази валута зависи от товадоколко партньорите спазват обещанията, които си дават. Затова винаги внимаваме какво обещаваме. Ако не разбираме под какво се подписваме, най-добре е да питаме, докато си изясним.

Февруари: Който е копал лозето, той ще яде гроздето

Финансов превод за нефинансисти: Народът мъдро ни казва, че удоволствието от успеха е следствие от вложените усилия. Още от училище знаем, че нула инвестиции умножени дори с милион възможности, дават нулев резултат. Но при разумни инвестиции на умения, опит, време и пари, можем да чакаме и добрите дивиденти – печалба от собствен бизнес, по-високо възнаграждение и др.

• Март: Капка по капка вир става

Финансов превод за нефинансисти: Когато става дума за пари, силата на добрите навици работи за нас. Вместо да се чудим всеки месец “къде отидоха онези 20, 50 или 100 лева“, по-добре автоматично да ги спестим и инвестираме. Какво е усещането да намерим забравени пари в задния джоб на панталона или якето? Е, ако превърнем редовното спестяване в навик, чувството на удовлетворение от неусетно натрупаното богатство е многократно по-голямо.

• Април: Не дръж всички яйца в една кошница

Финансов превод за нефинансисти: Стар еврейски принцип е парите да бъдат разделени поне на три: в недвижими имоти; в нискорискови спестявания като депозити и др.; в бизнес – собствен или в акции и други ценни книги.Така рискът е премерен, а нежеланите промени няма да ни хванат неподготвени.

• Май: Агне в чувал не се купува

Финансов превод за нефинансисти: Народът мъдро ни казва да не се впускаме презглава в нещо, което не разбираме. Особено когато става дума за пари. Според популярна теория, за да станем експерти в нещо, трябва да го изучаваме 10000 часа. Това значи да управляваме по-добре парите си, чак след като учим за финансисти почти пет години - 1250 работни дни по 8 часа на ден. Другият, по-бърз и удобен начин, е просто да питаме експертите.

• Юни: Юнак без рана не може

Финансов превод за нефинансисти: Смята се, че човек не може да се нарече предприемач, ако поне веднъж не е загубил пари от инвестиция. Заедно с успехите, множество провали имат някои от най-богатите хора на планетата като милиардера Ричард Брансън, амбицираният да колонизира Марс Елон Муск, актрисата и бизнес дама Джесика Алба или собственикът на Амазон Джеф Безос. Ползата от провалите са уроците от тях, които ни помагат да се подобрим.

• Юли: Каквото посееш, това ще пожънеш

Финансов превод за нефинансисти: В управлението на личните финанси има две много важни правила. Първото е: не харчи всичко, което получиш, а второто: плати първо на себе си. Това означава, че при всяка заплата или друг приход, е добре веднага да отделим около 10%, които да „посеем“, т.е. да инвестираме, в нещо, което има потенциал да ни носи още пари в бъдеще – в образование, в жилище за отдаване под наем, във взаимен фонд, спестовен план и т.н.

• Август: Кажи ми какви са приятелите ти, за да ти кажа какъв си

Финансов превод за нефинансисти: Истинското пприятелство е безценно и не зависи от размера на банковата сметка. Въпрос на личен избор е да се обграждаме с хора, които ни мотивират, вдъхновяват и развиват. Полезно е да разширяваме кръга от приятели и познати с хора, които постигат или са постигнали цели, към които се стремим. Така можем да черпим от техния опит и познания и да споделяме с тях своите.

• Септември: Без наука няма сполука

Финансов превод за нефинансисти: “Кой ще ни даде пари?”, питат. Единствената инвестиция, която се доближава до Светия граал ,“нисък риск – висока възвращаемост”, е инвестицията в образование. Проста сметка показва, че хората с добро образование печелят през живота си поне половин милион лева повече от тези, които не учат. Това е абсолютният минимум на сумата, с която качественото познание се кешира в по-добър стандарт на живот.

• Октомври: Имане без труд лесно се пилее

Финансов превод за нефинансити: Много често хора, които се сдобиват внезапно с пари – лотария, наследство, бързи печалби - ги губят изцяло в рамките на няколко години. Народната мъдрост отдавна е стигнала до това заключение. Дългосрочното запазване на висок стандарт, богатство и благополучие в повечето случаи е резултат от учене и целенасочени усилия.

• Ноември: Гладна мечка хоро не играе

Финансов превод за нефинансисти: Непредвидените разходи са нещо като първия сняг през зимата – знаем, че ще дойде, но винаги ни изненадва. За да намалим задръстването на семейния бюджет от неочакваните харчове, по-добре е да се подготвим предварително. Стресът ще бъде овладян, ако домакинството задели на сигурно място в банка между 4 и 6 месечен доход, нужен за издръжката на фамилията. Сигурността, че имаме с какво да посрещнем непредвидено обстоятелство в живота, би ни дала повече смелост да предприемем нови стъпки, които да ни донесат повече приходи – от инвестиции, нова работа и др.

• Декември: Ако искаш да вземаш, научи се да даваш

Финансов превод за нефинансисти: Това мъдро общочовешко правило можем да приложим във всяка житейска ситуация. На езика на финансите то звучи просто и ясно така: за да имаш доход и печалба, трябва първо да инвестираш. Вземането и даването минава далеч отвъд темата за парите. За него се отнася и максимата: както се държим към хората около нас, така и те се държат с нас. Щедростта и доброто отношение към околните изграждат добрите партньорства и успешното сътрудничество – с близки и познати, с клиенти и колеги. Само така можем да постигаме устойчив бизнес и стабилни финанси.

Допълнителна информация за медии:

УниКредит Булбанк, Връзки с обществеността и комуникации

Виктория Блажева, тел +359 (0) 2 9264 993, wjlj/ebwjepwbAvojdsfejuhspvq/ch

Мара Барева, тел. +359 (0) 2 9264 963, nbsb/cbsfwbAvojdsfejuhspvq/ch

Беатрис Николова, тел +359 (0) 2 9232 528, cfbusjt/ojlpmpwbAvojdsfejuhspvq/ch