Новини
- УниКредит подкрепя МСП и предприятия със средна капитализация в девет страни от Централна и Източна Европа с мерки по гаранционното споразумение InnovFin
- Средствата вече са разпределени в девет местни банки и шест лизингови дружества
УниКредит се включва в мерките за подпомагане във връзка с COVID-19, предложени от Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ). Тези нови мерки ще дадат възможност на банките от групата да предлагат кредити за оборотни средства на европейски МСП и предприятия със средна капитализация, гарантирани от ЕИФ. Размерът на предоставената гаранция е до 80% за оборотно финансиране (увеличена от 50%) при опростени критерии за допустимост. Новите мерки ще разширят приложимостта на гаранцията по InnovFin към големи предприятия със средна капитализация (с до 3 хил. служители), които се прибавят към вече обхванатите от мярката малки и средни предприятия (МСП) (с до 249 служители) и междинни предприятия със средна капитализация (с до 499 служители). Допълнително, за да подпомогне внедряването на дигитални технологии и дигиталната трансформация на предприятията, гаранцията InnovFin се разширява и в посока подкрепа на финансирането на дигитална трансформация. Тази трансакция е под егидата на Хоризонт 2020, рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации и Европейския фонд за стратегически инвестиции – сърцето на инвестиционния план за Европа.
България е една от деветте страни, в които ще се отпускат преференциалните кредити, заедно с Босна и Херцеговина, Хърватия, Чехия, Унгария, Румъния, Сърбия, Словакия и Словения. Размерът на кредитната линия за страната е 45 млн. евро. Кредитите ще се отпускат в лева и евро и ще бъдат с минимален размер 25 хил. евро и максимален – до 7.5 млн. евро.
„Чрез тази инициатива предлагаме непрекъснато подпомагане на бизнесите, за да се справят с ликвидните си проблеми, предизвикани от епидемията от COVID-19“ – обясняват Джанфранко Бизани и Николо Убертали, директори на УниКредит за ЦИЕ. „Тази конкретна мярка цели да гарантира непрекъсваемостта на паричния поток за компаниите в настоящите необичайни и трудни обстоятелства, както и подпомагането на оборотния капитал. В УниКредит работим при сътрудничество с държавните органи, ангажираме се с критични, конкретни мерки за подкрепа на компаниите и гарантираме нашата пълна подкрепа за икономиката въпреки извънредната ситуация, през която преминаваме“.
Те добавиха: „Готови сме да поемем нашата част от широкообхватните мерки, предвидени от европейските институции и държави и това споразумение с ЕИФ ни дава възможност да гарантираме на предприемачите от ЦИЕ необходимата им помощ в отговор на последствията от извънредната ситуация при осигуряване на непрекъсваемост на производствената верига и чрез полагане на основите за възстановяването на икономиките на ЦИЕ“.
Към юни 2020 г. в страните от ЦИЕ УниКредит има 30 внедрени гаранционни схеми от международни финансови институции и местни банки за развитие, подпомагащи финансирането на МСП и компании със средна капитализация с до 3,8 млрд. евро, от които 1,2 млрд. вече са оползотворени.
Останалите 2,6 млрд. евро включват нови местни гаранционни схеми, посветени на подпомагането във връзка с COVID – 1,2 млрд. евро и гаранция по InnovFin в пакета COVID – 0,6 млрд. евро, която цели да улесни кредитните дейности в региона в следващите 2-3 години.
За ЕИФ
Европейският инвестиционен фонд е част от групата на Европейската инвестиционна банка. Неговата основна цел е да подпомага европейските микро, малки и средни предприятия (МСП) като улеснява техния достъп до финансиране. ЕИФ създава и развива рисков капитал и капитал за растеж, гаранционни инструменти и инструменти за микрофинансиране, които са специално предвидени за този пазарен сегмент. В тази своя роля ЕИФ насърчава целите на ЕС в подкрепа на иновацията, проучванията и развитието, предприемачеството, растежа и работната заетост. Повече информация за дейността на ЕИФ и Европейския фонд за стратегически инвестиции е налична тук.
За УниКредит
УниКредит е успешна паневропейска търговска банка с изключителна експертиза в корпоративното и инвестиционно банкиране, която предоставя уникална мрежа в Западна, Централна и Източна Европа на своята обширна глобална структура от клиенти:
Удовлетворяваме потребностите на клиентите с решения, които оползотворяват синергиите между бизнес дирекциите: „Корпоративно и инвестиционно банкиране“, „Корпоративно банкиране и управление на богатството“. Начинът, по който са разработени и се предоставят тези решения е толкова важен, колкото и самите решения, тъй като всичко се извършва на основата на две основни ценности: етика и уважение.
Като се фокусира върху „банкирането за важните неща“ УниКредит предлага на своите клиенти както местна, така и международна експертиза чрез предоставяне на несравним достъп до водещи продукти и услуги на 13 основни пазара в рамките на своята европейска банкова мрежа:
Като се опира на своята международна мрежа от представителни офиси и филиали, УниКредит обслужва клиенти и в други 18 страни по света.
За инвестиционния план за Европа
Европейският фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ) е основният стълб на плана „Юнкер“ и предоставя гаранции за първа загуба, които дават възможност на ЕИБ да инвестира в повече проекти, често свързани с по-големи рискове. ЕФСИ вече показал имал сериозни резултати. Проектитеи споразуменията, одобрени за финансиране по ЕФСИ, се очаква да съберат повече от 458,8 млрд. евро за инвестиции и да подпомогнат повече от 1 милион МСП в държавите членки на ЕС.
Повече информация относно резултатите от инвестиционния план за Европа са налични тук.
За InnovFin
Гаранционната схема за МСП InnovFin е създадена в съгласие с инициативата InnovFin – ЕС финанси за иноватори”, подкрепена от програмата „Хоризонт 2020“. Тя предоставя гаранции и насрещни гаранции за дългово финансиране, възлизащи между 25 000 и 7,5 млн. евро, за да подобри достъпа до кредитно финансиране на иновативни малки и средни предприятия и предприятия със средна капитализация. Инструментът се управлява от ЕИФ и се разработва чрез финансови посредници - банки и други финансови институции в държавите членки на ЕС и асоциираните държави. По този инструмент финансовите посредници получават гаранции от ЕИФ, пропорционално на техните загуби, понесени при дълговото финансиране, предоставено съгласно гаранционната схема.
Допълнителна информация за медии:
Виктория Блажева, тел +359 (0) 2 9264 993, wjlj/ebwjepwbAvojdsfejuhspvq/ch
Беатрис Николова, тел +359 (0) 2 9232 528, cfbusjt/ojlpmpwbAvojdsfejuhspvq/ch
Екатерина Анчева, тел +359 894 518 193 , flbufsjob/bodifwbAvojdsfejuhspvq/ch