Новини
УниКредит подписа днес Хартата „Жените във финансите“ на Министерство на икономиката и финансите на Великобритания. С това групата се ангажира с подобряване на показателите за равнопоставеност на половeте във финансовия сектор във Великобритания и по света. Инициативата е част от Плана за действие на УниКредит за равнопоставеност на половете и многообразие (Diversity Action Plan). Планът включва конкретни действия за постигане на баланс и равнопоставеност на всички нива в организацията. С подписването на Хартата, УниКредит определя цели за равнопоставеност на половете в организацията, които ще бъдат обявени през септември 2018.
“Многообразието и равнопоставеността на половете са ключови приоритети за УниКредит. Гордеем се с многообразието сред колегите. Винаги сме се старали да осигурим работна среда, базирана на уважение и личностно развитие. Това приляга на културата ни „Една банка, една УниКредит“, която споделяме в стремежа си да сме един от най-добрите работодатели в европейския финансов сектор. Разбираме, че за да сме такива, е необходимо постоянно да инвестираме в многообразието и в осигуряването на равнопоставеност на половете“, коментира Жан Пиер Мустие, главен изпълнителен директор на УниКредит.
УниКредит обяви своя Diversity Action Plan през 2017 г. В него са предвидени конкретни действия и инициативи за постигане на многообразие и равнопоставеност на половете в различни сфери: привличане на таланти; професионално развитие; възнаграждение; баланс работа-личен живот; и обучение. УниКредит е отдадена на каузата за постигане на многообразие на служителите и подобряване на показателите за равнопоставеност на половете. През 2008 г. групата подписа Съвместна декларация за равни възможности и анти-дискриминация. Програмата за баланс между половете започна през 2011 г., а две години по-късно банката въведе Глобална политика за равенство и система от показатели, с които да следи нейното изпълнение.
През 2015 УниКредит стана част от Клуб 30%[1] и подписа Принципите за насърчаване на жените (Women’s Empowerment Principles). С това тя поднови своя ангажимент към балансирано присъствие на жените на всички нива в организацията, както и към насърчаване на жените-таланти. През 2017 г. УниКредит подписа съвместна декларация с Европейския работнически съвет (European Works Council) за баланс между работа и личен живот, с което потвърди значението, което отдава на уважението към служителите си.
Два пъти годишно УниКредит отчита представителството на жените на различните нива в организацията чрез набор от показатели. Всяка година структурата на служителите на УниКредит се обявява публично в Интегриран доклад (Integrated report), който отчита както финансови, така и нефинансови показатели за представянето на групата.
За Хартата „Жените във финансите“
Хартата е споразумение между британското Министерство на икономиката и финансите и подписващите я компании за общи усилия в изграждането на по-балансирана и справедлива работна индустрия. Фирмите, подписващи Хартата, се обвързват с ангажимент да бъдат най-добрите в своя сектор. Хартата обвързва фирмите да подпомагат кариерното развитие на жените в сектора на финансовите услуги. Тя потвърждава необходимостта от многообразие в сектора и отчита, че компаниите се намират на различно начално ниво по отношение на постигането на баланс между половете. Хартата задължава компаниите да се отчитат публично за изпълнението на своите вътрешни цели за равнопоставеност и многообразие. Така тя насърчава прозрачност и отговорност, нужни за постигането на промяна и подобрение.
За УниКредит:
УниКредит е успешна паневропейска търговска банка с опростена структура, която предоставя уникална мрежа в Западна, Централна и Източна Европа на своята силна база от 26 милиона клиенти.
УниКредит предлага местен експертен опит и международно покритие и подпомага своите клиенти на глобално ниво, като им предоставя несравним достъп до водещите банки на своите 14 основни пазара, както и в други 18 страни в целия свят. Европейската банкова мрежа на УниКредит обхваща Италия, Германия, Австрия, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Чехия, Унгария, Румъния, Русия, Сърбия, Словакия, Словения и Турция.
[1] Кубът 30% е инициатива във Великобритания от 2010 г., която цели минимум 30% от членовете на борда на Фондовата борса на Файненшъл таймс да са жени.
Допълнителна информация за медии:
Виктория Блажева, тел +359 (0) 2 9264 993, wjlj/ebwjepwbAvojdsfejuhspvq/ch
Беатрис Николова, тел +359 (0) 2 9232 528, cfbusjt/ojlpmpwbAvojdsfejuhspvq/ch
Екатерина Анчева, тел +359 894 518 193 , flbufsjob/bodifwbAvojdsfejuhspvq/ch