1640 година. Един мъж отстъпва самоличността си на друг, за да му помогне да спечели сърцето на една жена, която самият той обича. Прави го доброволно, въпреки че не му е приятно, но през цялото време страда заради това. Петнадесет години по-късно мъжът умира нещастен, макар и в ръцете на онази, за която е мечтал цял живот е мечта. Мъжът е Сирано дьо Бержерак, герой от едноименната пиеса на Ростан.
Кражбата или преотстъпването на самоличност не е от вчера. В съвременния свят интернет улеснява значително бързината, с което това може да се случи. Ето няколко лесни начина да се предпазим, събрани с помощта на Inc.com:
1. Избягвайте да споделяте лична информация онлайн
Публикуването на едно място на домашния ви адрес, телефон, имейл и др. улеснява крадците на идентичност в създаването на ваша паралелна самоличност. И никога не споделяйте банкова информация. Банката никога, никога, никога няма да ви поиска да й изпратите по имейла номера на сметката, паролата за онлайн банкирането и ПИН-а на картата си. Всеки подобен опит е сигнал за измама.
2. Ползвайте различни имейли и профили за различни дейности в интернет
Ако пазарувате в онлайн магазините, регистрирани със същата парола и имейл, с които влизате във фейсбук, туитър и други социални медии, поемате излишен риск. Избегнете го като смените паролата.
3. Използвайте потвърждение по мобилен телефон
Gmail, фейсбук, туитър и други мрежи дават възможност да получавате на мобилния си телефон нотификация, когато профилът ви е бил достъпен от подозрително място. Друг е въпросът, че за да ползвате тази услуга вие ще сте споделили мобилния си телефон с всяка от тези мрежи - нещо, което точка 1 препоръчва да не правите. Изходът е – мислете кога да, кога не.
4. Пазете паролите си на тайно място
Ако си наемете трезор в банка за това, ще е супер сигурно, но адски неудобно. Измислете си за сигурност различни пароли за различните акаунти и магазини. Но не ги запазвайте на десктопа. Запишете ги в тефтерче, което пазите на тайно място, а защо не – в края на любимата си книга.
5. Не изхвърляйте сметки или други документи с поверителна информация
Банкови извлечения, сметки и други документи с името ви, номер на сметка, дата на раждане и друга лична информация не трябва да попада в боклука ви без да е добре унищожена.
6. Споделяйте внимателно в социалните мрежи
Всичко, което споделите, може да бъде използвано срещу вас, особено ако е публично. Крадците на самоличност могат да направят нов профил с вашите снимки, статуси и т.н. и да злоупотребят с него. Това не важи само за знаменитости. Освен това, ако често обявявате къде и кога ще пътувате и публикувате снимки от ваканцията си, има вероятност крадците да разберат кога няма никой вкъщи.
7. Сменяйте паролите
Досадно е, но много полезно. Особено за онлайн банкирането.
8. В интернет пазарувайте от проверени места
Големите и известни онлайн магазини инвестират много, както и вашата банка, в това да сте защитени. Не бързайте да приемете „супер изгодната оферта“ попаднала в нюзфийда ви от място, за което никога не сте чували.