Прочистване на портфейла и подготовка за лятната ваканция в три стъпки
Първи дни на работа след дългите празници. Агнетата и зелените салати с лук са изядени. Последните боядисани яйца се въргалят из хладилника, богатите трапези и палмите от ваканцията са надлежно снимани и споделени във фейсбук. В този момент вместо априлската заплата в джобчето ни дрънкат повече семки и бонбонки, тук-там овъргаляни с пясъка от някой плаж. Молим се прогнозираната от Емо Чолаков „циганска зима“ с хладно за сезона време да свърши бързо и изчисляваме дните до лятната ваканция.
Единственото нещо, което вероятно се вталява по празници, е портфейлът ни. За да го вкараме бързо във форма за предстоящото лято, УниКредит Булбанк ни предлага лесна за изпълнение програма за следпразничен детокс за семейния бюджет.
Стъпка първа: оценка на състоянието (10-15 минути)
За да се порадваме на резултатите от положените усилия, всяка уважаваща себе си програма за детокс започва с оценка на първоначалното състояние. Стигат ни 10-15 минути, за да видим колко сме похарчили по празниците и с какво разполагаме за месеца, за да покрием редовните разходи като ток, вода, телефон, интернет. За тези, които ползват онлайн банкирането на УниКредит Булбанк и са регистрирали картата, с която обичайно плащат, в него, цялата картинка е на няколко клика разстояние. В случай, че скоро ни предстои плащане на вноска по кредит, погасяване на кредитна карта или друго задължение, включваме и него в оценката на бюджета. Следва оценка какви приходи ще получим през май и юни – заплата, хонорари, наем, дивидент, бонус, подарък и т.н. Като теглим чертата ще имаме бързо ясна представа за актуалното състояние на личните финанси.
Стъпка втора: план за спестяване и намаляване на разходите (30-45 минути)
Няма как да намалим нещо, на което не знаем размера. Затова и стъпка едно от плана за детоксикация на портфейла е толкова важна. Единствените факири на оптимизация на разходите, които познаваме и които често са такива по неволя, са голяма част от нашите баби и дядовци. За всички останали – винаги има начин намалим излишни харчове.
Една тайна например, от която немалка част от българските студенти в Европа се възползват, е, че тегленето от банкомати на УниКредит в България и в чужбина е безплатно с дебитната карта V Pay. В допълнение това е и най-сигурната карта, тъй като е с чип и няма информация за парите ни върху магнитна лента, което допълнително предпазва от недоброжелатели.
Друг начин да спестим трайно е като намалим телефонната си сметка, използвайки WhatsApp, Skype или Viber. Освен това, ако ще плащаме за интернет, винаги можем да проверяваме на страниците на общините какви безплатни концерти и прояви са предвидени в съответния месец и да ги посетим, вместо да си купуваме билети. Някои галерии като УниКредит Студио например, също са безплатни или с минимална такса. На сайтовете си много търговски центрове има секция „Събития“ и там може да се намери информация коя звезда кога ще изнесе безплатен концерт. Разбира се, ако искаме да спестяваме, в шопинг центрове трябва да ходим само със списък с неотложни покупки, иначе с новите летни колекции рискуваме да развалим бързо детокса на портфейла. Освен това някои магазини продават онлайн стоките си с известна отстъпка от търговските обекти и при достигане на определена сума доставката до дома също е безплатна. Има много начини за намаляване на излишни разходи, но каквото и да предприемем, първото правило на спестяването като получим някакъв доход е: „Да платим първо на себе си“ като отделим поне малка сума по сметка в банката или в друга избрана форма – застраховки, инвестиционен план и др.
Стъпка трета: да попитаме експерт (10-30 минути)
Според различни проучвания през последните години българинът харчи средно между 500 и 1000 лева за лятна ваканция. Най-късно след месец и половина немалка част от тези пари вероятно ще са ни нужни. За хората, които тази година изпращат абитуриент ще трябват и повече средства и доста по-скоро. От „Твоя финансов съветник“ – специализирания сайт за качествени финансови продукти на адрес www.yourfinancialadvisor.bg – можем да се консултираме по всяко време на денонощието как да запълним липсите. Друг начин, който би отнел малко повече време, но е също толкова безплатен – среща с личния банков консултант. В УниКредит Булбанк например специалистите минават през множество обучения и могат да предложат разнообразни решения за личните финанси, не непременно свързани с ползване на кредит. Една среща със специалист, бил той банкер или човек с достатъчно добри финансови познания, на който също имаме доверие, може да изиграе ролята на фитнес инструктор за постигане на желаната финансова форма.
В една седмица има 168 часа, от които повече от 120 часа обичайно сме будни. Ако отделим само 2-3 часа от това време още тази седмица, за да детоксикираме портфейла след дългите майски празници, с по-голяма вероятност ще се насладим на лятна ваканция в добра финансова форма.
УниКредит съветник: Как да се предпазите от изкушения по време на майския детокс на портфейла
Изберете ясна цел
Проучванията показват, че спестяването за конкретна цел – ваканция, обучение, кола и т.н. – е в пъти по-успешно, отколкото спестяването по принцип. Така че помечтайте смело и определете най-желаната цел.
Опишете целта и я поставете на видно място
Университетът Харвард провел проучване за финансовото състояние на завършилите MBA програмата на бизнес училището. То показало, че години след дипломирането 3 процента от бившите студенти притежавали 97% от богатството, което престижното образование им дало възможност да натрупат. Оказало, че това, което отличава тези 3%, бил фактът, че имали много ясно дефинирани цели и в повечето случаи те били написани. Нищо не губите, ако под магнитчето на хладилника, закупено или подарено като спомен от приятна дестинация, закачите написана целта си.
Споделете целта си с близки хора и отчитайте резултатите
Както при отказването на цигарите или спазването на диета, финансовият детокс ще е по-успешен, ако заявите публично целта си. Така ще бъдете по-отговорни, а хората, които ги е грижа за вас, ще ви обръщат внимание, ако правите стъпки встрани от плановете.
Направете си състезание с приятел
Всеки детокс е по-приятен, ако се прави заедно с приятел, а защо не и с цяла група приятели и познати в социалните мрежи. Можете да обявите лична инициатива „Месец на детоксикация на портфейла“ и да споделяте постиженията си. Ако запалите и други хора, ще имате и повече идеи на разположение.
„Финанси за нефинансисти“ серия от публикации с практични и лесни за изпълнение съвети на банката за разумно управление на личните финанси, част национална програма на УниКредит Булбанк за прозрачност и достъпност на финансовото познание. Още от рубриката:
Кратък наръчник на кандидат-милионера
Станете директор на своето финансово благополучие
Как да загубите печалбата от лотарията… и всякакви други спечелени пари
Дума с две букви, която ни пречи да забогатеем