Август е! Толкова любим и толкова чакан. Лятото е в разгара си, морската вода е с температурата на въздуха, дните са безобразно топли, а вечерите обикновено винено - коктейлни, с дъх на мента.
Именно най-слънчевият месец е най-предпочитан за летните пътувания. А за да бъде една почивка пълноценна, то подготовката ѝ започва още през студените месеци, когато дори само мисълта за нея ни стопля.
Докато навън термометърът не надвишава нулата, а ние преминаваме през ежедневните задачки в офиса, тайничко планираме предстоящото лято. Избор на дестинация, резервиране на самолетни билети или кола под наем, тип настаняване, как и по какъв начин да прекараме най-добре свободното време.
Често обаче, приготвяйки куфарите, забравяме да обърнем внимание на няколко прости, но важни неща. Как да разпределим правилно финансите си и какво да имаме предвид, когато тръгваме на почивка в чужбина. В следващите редове ще прочетете седем съвета, които могат да направят пътуването ви още по-приятно.
Когато тръгвате на път извън границите на страната ни, задължително е да вземете със себе си поне два документа за самоличност - лична карта и международен паспорт. Препоръчително е да ги държите на две различни места. В случай на кражба или загуба на багаж, трябва да разполагате с документ, с който да се идентифицирате пред местните власти и безпроблемно да се върнете обратно.
Банкови карти – дебитна и кредитна. Тях също трябва да сложите на различни места. Хубаво е да разполагате със заделени пари при нужда – внезапен здравословен проблем, повреда на автомобила или глоба. Предимство на банковите карти на УниКредит Булбанк, е че можете да теглите от банкомати на УниКредит в цяла Европа без такса. Можете да прочетете повече за ПИНизите при използването на банкови карти в чужбина тук.
Не оставайте без кеш! При възможност, когато обменяте валутата за пътуването, помолете за дребни банкноти. Не носете всичките си налични пари в портфейла. Разпределете сумата на няколко места, за да сте сигурни, че при спешен случай можете да отреагирате с известна сума пари.
Направете си бюджет, който да ви ориентира колко и за какво харчите. Хубаво е да имате представа с каква сума пари започвате пътешествието си и за какво ще бъде разпределена тя – път, настаняване, храна, посещение на музеи и галерии, морски забавления, шопинг и т.н. Когато от рано си направите сметката, след почивката можете да се изненадате от известно количество неизхарчени финикийски знаци. 1:0 за вас!
Застраховка „Пътуване в чужбина“. При злополука или здравословен проблем застраховката би спестила доста главоболия, а освен това ви дава спокойствие. Застрахователните компании предлагат различни възможности за застраховка при пътуване. Те покриват разходи за медицинско обслужване в случаите на злополука или внезапно заболяване. При необходимост се осигурява приемане в най-близката болница, ако се налага и репатриране до България. Обикновено сумата за ден застраховка не надвишава 2 лв. Вярвайте, това са най-добре изхарчените ви пари.
Важни контакти. Добре е да сте се информирали предварително за най-близкото посолство или консулство на България в страната, към която сте се запътили. Хубаво е да имате под ръка техен контакт, за да се свържете при необходимост.
Зарядни устройства за телефон и фотоапарат. Почивка без снимки и социални мрежи е като банкер без банкови карти в портфейла си. Не би била завършена, ако не запечатате най-вълнуващите моменти и не споделите в профила си в Инстаграм поне едно селфи.
Август е! Насладете му се.