Много хора се притесняват да говорят пред по-голяма аудитория. Неувереността става още по-голяма, когато това е бизнес среща или официална презентация. При тях има общовалидни правила и етикет, които е добре да се спазват. Дори и с добра подготовка и упражнения, човек е склонен да се притеснява и подценява.
Стремежът към добро представяне понякога е заменен със страх от провал, но не бива той да надделява. Ако човек се подготви добре, бъде себе си и не се притеснява от грешки, ще се справи с предизвикателството! Ето няколко лесни и полезни съвета как ефективно хората да ви слушат по време на работна бизнес среща или презентация.
Първото и най-важно е структурираното изложение. Човешкото съзнание възприема около 25% от казаното, но при обмислен и добре подреден сценарий, процентът може да достигне до 40. Има два стандартни подхода, към които е добре да се придържате:
- Проблем – Решение – Ползи
Ако темата на бизнес срещата е казус, който трябва да бъде разрешен, е добре първо да разгледате неговото естество, да предложите предложения за справяне с него и накрая да изведете ползите от бъдещите стъпки, които предлагате.
- Минало – Настояще – Бъдеще
Това е стандартен подход, който ясно и разбираемо дефинира постигнатите резултати, актуалните теми и бъдещите цели в една общност – от малък отдел до голяма компания.
Друго нещо, на което задължително да обърнете внимание при подготовката, е определянето на целта, която искате да постигнете с презентирането.
Не забравяйте да превърнете срещата в разговор, а не презентация. Използвайте техниката с въпроси и отговори, за да провокирате хората да са проактивни по време на срещата. Важно е те да се чувстват ангажирани и да могат да споделят мнение. По този начин ще бъде не само интересно и запомнящо се за тях, но и полезно за вас. Обратната връзка винаги е добре дошла.
И не на последно място – избягвайте скучното презентиране - бъдете гъвкави, интересни и различни. Не се притеснявайте да експериментирате, още повече след като ви споделя някои техники и хватки, които са се доказали и на практика. Тях и още полезни съвети за ефективно слушане по време на среща може да прочетете във втора част съвсем скоро в блога.