Направи си сам от бус – кемпер: Какво трябва да знаем за нашия мобилен дом

Направи си сам от бус – кемпер: Какво трябва да знаем за нашия мобилен дом

За хората с дълбоко вкоренен авантюристичен дух, да пренощуваш под открито небе и да се събудиш от горския шум, не е нещо необичайно. Отдавна луксозната хотелска стая за някои не е изкушение, а къмпингуването се превръща в предпочитан вариант за отдих. Възможността да бъдеш непосредствено близо до природата, е онова богатство, което всяка свободна натура търси.

С напредването на времето, обаче, изобретателността на човека бележи своите рекорди не само с откритията на изкуствения интелект. На ход идват подвижните домове, които донякъде  изместват палатките като алтернативен подслон по време на почивка. През последните години, кемперите придобиха популярност, особено след епидемичната обстановка.

А какво представлява кемперът?

В повечето случаи е ремонтиран микробус, ван, камион или автобус, напълно оборудван с всички битови удобства, към които се е приспособил съвременният човек – кухня, баня с тоалетна, леглова база и мини място за хранене, което спокойно може да наречем трапезария. Получаваме всичко това, докато пътуваме от точка А до точка B и продължаваме с C и D, докъдето умът ни се разпростира или километражът ни позволява.

Рай на четири колела, който както всичко хубаво в живота, има своите особености, с които трябва да се съобразим –  цена, пространство, интериор, източник на отопление, водоснабдяване и т.н. В тази статия ще се концентрираме върху преобразяването на микробус в кемпер, като едновременно с това ще ви запознаем с всички подробности, които вълнуват един бъдещ собственик на това подвижно вакантно жилище.

Стъпка 1: Избор на микробус

*Преди да си купите бус, трябва да знаете, че ако превишава 3,5 тона, е нужно да имате професионална категория за управление на МПС.

Изборът на превозното средство, което в последствие ще преобразите в мобилен дом, трябва да бъде внимателно обмислен. Отговорете си на въпросите „За какво ще го използвам?“, „ С кого ще пътувам?“, както и дали ще служи за кратки или дълги разстояния. Ако сте със семейството си или сте планували да прекарате повече време в къмпингуване, то закупуването на един по-голям бус е оптимално решение. Въпреки това, по-малкият модел е компактен вариант за двойки.  

Други важни изисквания, които трябва да вземете предвид са - ширината, дължината и височината на буса – дали имате достатъчно пространство да се изправите и да се движите свободно в него. Помислете за място за съхранение в кабината, базата на колелата и дали вратите са странични или задни, за да може при ремонта да се вземе подходящо интериорно решение.

Изглежда малко плашещо, но понякога сбъдването на мечтите е само на един клик разстояние.

Стъпка 2: Планирайте разположението

Следващата стъпка към реализирането на вашия „Направи – си- сам- от - бус – кемпер“ проект, е да помислите за неговия дизайн. Тук е моментът да разгърнете творческия си потенциал и да помислите за такъв интериор, който би съответствал на пространството. За тази цел трябва предварително да измерите пода, стените и покрива на буса, обръщайки специално внимание на неговите извивки и форми.

След като разберете приблизителните пропорции и размери, с които ще работите, е време да планирате вътрешното разпределение. Помислете с какви удобства искате да разполага вашия кемпер – спалня, шкафове за съхранение, кухненски бокс, зона за хранене и баня с тоалетна.

Стъпка 3: Оборудване

Ако наистина искате да си създадете едно мини жилище в рамките на микробус, то ще има нужда от оборудване. За тази цел е хубаво да изолирате превозното средство, да му сложете подова настилка, електрически системи или соларни панели, отопление, резервоари за вода, вентилация и всички други удобства, които смятате за нужни. Освен цената на буса, тази част от проекта се отразява най-много на вашия бюджет. Затова трябва внимателно да разпределите заделените си средства.

Стъпка 4: Интериорни решения

Намирате се на финала на вашата „кемпер мисия“, но има едно последно предизвикателство - организацията на интериора. Една сложна задача, от която зависи преобразяването на един бус в къща на четири колела. Въпреки ограниченото пространство на кемпера, ако максимално се възползвате от него, ще успеете да създадете още място за съхранение. За тази цел са нужни доза инженерна мисъл, много въображение и няколко съвета от нас.

  • Въртящи се предни седалки

Въртящите шофьорски седалки са добро решение, което ще служи и като част от цялостната мебелировка на кемпера. Прибавяме и още две зад тях със специална стойка и колани, за да гарантират безопасността на хората,които ще се возят. За пълен завършек монтираме и въртяща се или сгъваема маса между седалките. И така вашата „подвижна“ трапезария, хол или офис е напълно готов.

  • Бъдете многофункционални

Избирайте столове и дивани с място за съхранение. Ако имате тази възможност, изградете такова хранилище и под спалното легло.

  • Използвайте максимално свободното пространство

Монтирайте плъзгащи се повърхности по стените, под мебелите или до стълбите. Например плъзгащи се чекмеджета в трапезарията/ спалнята или плъзгащи се дъски за рязане в кухнята. Също така по стените може да закачите куки, които да използвате за окачване на кухненски прибори, чанти и дрехи.

  • Вземете всичко най-необходимо

Това важи за инструментите за готвене, други домашни потреби, както и за дрехите, с които ще къмпингувате. Както споменахме, нямате много място, затова не взимайте целия си гардероб.

Стъпка 5: Пробвайте, преди да купите!

Ако до сега не сте нощували в кемпер, каравана или не сте били на подобен тип екскурзия, то по-добре да не прибързвате с покупката на бус. В последните няколко години, бизнеса с кемпери и каравани се разшири и в момента всеки, който е любопитен, може да си наеме превозното средство за желан от него период от време и да къмпингува на воля.

Светът е пълен с невероятни места за изследване, различни хора, които да срещнете и прекрасни истории, които да споделите. Затова ви предизвикваме да го направите. Изследвайте нови територии, освободете душата си и създавайте спомени. Но не забравяйте - най-важната част от пътуването не е самата дестинация, а пътят, който води до нея. Така че тръгнете по него с вдъхновение и решителност, защото светът ви очаква. Приятен път и до скоро!


Мария Иванова

Връзки с обществеността

Специалист Онлайн комуникации

Вижте всички статии от Мария Иванова


Последвайте ни в социалните мрежи

Пишете ни